V Uherském Hradišti a ve Znojmě mají po dnešku nové starosty

Znojmo/Uherské Hradiště - Starostou Uherského Hradiště byl dnes zvolen Květoslav Tichavský, lídr vítězné ODS a dosavadní místostarosta. Po osmi letech vystřídal dosavadního starostu Libora Karáska. Rozhodli o tom na svém ustavujícím zasedání městští zastupitelé. Svého starostu vybrali i ve Znojmě - 22 hlasů z 31 získal Zbyšek Kaššai z ČSSD, který nahradil na starostovské židli Petra Nezvedu z ODS.

Koalici na radnici v Uherském Hradišti utvořila ODS, ve volbách třetí seskupení TOP 09 a KRUH a pátí lidovci. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu spolu mají nejtěsnější možnou většinu 14 hlasů. V opozici jsou ve volbách druzí sociální demokraté, KSČM a hnutí Zdravé Hradiště.

Místostarosty se stali Stanislav Blaha z ODS, Evžen Uher z TOP 09 a lídr uherskohradišťských křesťanských demokratů Zdeněk Procházka. Koalice bude mít v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu, opozici přehlasuje o jediný hlas.

Video Živý vstup Elišky Bučinové
video

Živý vstup Elišky Bučinové

Čerstvě jmenovaný uherskohradišťský starosta Tichavský nahradil ve funkci Libora Karáska, který po prohře ve stranických primárkách do zastupitelstva vůbec nekandidoval. Posty místostarostů obsadili Stanislav Blaha z ODS, Evžen Uher z TOP 09 a KRUH a Zdeněk Procházka z KDU-ČSL.

Ve Znojmě koalici podpořili komunisté

Koaliční smlouvu ve Znojmě podepsali lídři ČSSD, KDU-ČSL a Sdružení nestraníků. Svou podporu koalici stvrdili svým podpisem i komunisté, jejichž hlasy koalice potřebuje k ovládnutí radnice.

Koaliční smlouva odsunuje ve Znojmě do opozice ODS, která dosud radnici vévodila. Podle končícího starosty Petra Nezvedy poškodila ODS ve volbách úplatkářská aféra. Policie obvinila z korupce bývalého tajemníka městského úřadu Vladimíra Krejčíře.