Vodní mlýn v rožnovském skanzenu opět funguje

Rožnov pod Radhoštěm - Návštěvníci Valašského muzea v přírodě, kteří letos navštívili Mlýnskou dolinu, se mohli cítit ochuzeni. Vodní stroje totiž byly část sezóny mimo provoz, muzeum totiž nesmělo vodu v náhonu do jejich lopatek pustit. Bránily mu v tom nevyřešené vztahy s majiteli náhonu. Po více než půl roce se je konečně podařilo vyřešit.

Kola strojů se zastavila na jaře tohoto roku. Muzeum totiž nemělo smlouvu na využití náhonu v Mlýnské dolině. Do konce loňského roku přitom muzeum vodu využívalo, majiteli přitom platilo nájem ve výši sto tisíc korun ročně. Původní majitel ale v roce 2008 zemřel a jeho dědicové chtěli muzeu náhon prodat. 

Smlouva mohla být už loni

Prodej náhonu se ale protáhl. Koupi měl zaplatit stát, smlouva se ale zdržela na ministerstvu financí, které si vyžádalo další analýzy. Na toto prodlení nakonec doplatili nejen návštěvníci, ale i muzeum. Turisté totiž o nefunkční vodní stroje ztratili zájem, což se projevilo v poklesu návštěvnosti. Počet prodaných vstupenek totiž v letošním roce právě v této části skanzenu poklesl přibližně o třetinu.

Příští sezónu už by ale v areálu měly všechny exponáty fungovat tak, jak mají. 1. května by voda měla opět roztočit kola všech vodních strojů. Majitelé totiž dnes s Valašským muzeem v přírodě definitivně podepsali kupní smlouvu.