Brno má na webu mapu heren, většina stojí v zakázané zóně

Brno - Na webu dnes začala fungovat interaktivní mapa heren v centru Brna, kterou zprovoznila dvě brněnská občanská sdružení. Mapa podle nich ukazuje, že naprostá většina ze zhruba stovky heren s výherními přístroji a loterijními terminály v centru jihomoravské metropole funguje v zakázané zóně, tedy v oblasti do sta metrů od školských a lékařských zařízení, budov státních orgánů a církví. Mapa je první svého druhu v zemi, sdružení Brnění a Stop hazardu tím chtějí inspirovat další české a moravské obce k regulaci hazardu.

Občanská sdružení podle Matěje Hollana z Brnění připravila kromě mapy i manuál pro starosty, v němž upozorňují na manévrovací prostor pro regulaci hazardu. Manuál chtějí rozeslat po České republice.

V hernách lze narazit na dva typy hracích automatů - na výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály (VLT). Automaty povoluje obec, zatímco terminály ministerstvo financí. Podle aktivistů bylo donedávna běžnou praxí, že kde obec nepovolila výherní automat, tam ministerstvo obratem povolilo terminál. Podle aktivistů se nově od letošního srpna paragraf o zákazu povolovat herny v sousedství veřejných budov vztahuje i na loterijní automaty.

„Zkoumání sousedství je ve vztahu k videoloterijním terminálům stanoveno vágně. Pokud nemá obec vyhlášku o 100 metrech, doklad, že terminál není v sousedství, má poskytnout žadatel o povolení,“ připomněl Hollan. „Je tedy třeba, aby obce přijaly svou vyhlášku o sousedství tak, jak to přijalo Brno. Ministerstvo financí pak nebude moci povolení na videoloterijní terminál vydat,“ dodal.

Mluvčí Brna-střed potvrdil, že prakticky všechny herny, které provozují i výherní přístroje, stojí v centru Brna v zakázaných zónách. Na příští rok podle něj provozovatelé heren o povolení nepožádali, protože zřejmě vědí, že jim to vyhláška o stu metrech zakazuje. Podle něj ovšem obce nemají dostatečné pravomoci na regulaci VLT. Podle aktivistů je do očí bijící například případ porušení zákona existence herny v budově policie, tak jak tomu je v budově policie v brněnské ulici Cejl.

Mapy v jiných městech přispěly ke zrušení heren v zakázaných zónách

Projekt zakreslit herny do mapy není původní ideou z Brna, například v Lanškrouně ho už použilo občanské sdružení Můj Lanškroun a ve Vsetíně sdružení Občané proti závislostem. Jejich mapa s hernami ovšem nebyla k dispozici na webu, existovala prý jen jako pracovní materiál v „papírové“ podobě. V Lanškrouně i ve Vsetíně však pomohla ve výrazné míře vyřešit problém s výherními přístroji, řekli zástupci obou sdružení. Podle Petra Verosty ze sdružení Občané proti závislostem například krajský úřad Zlínského kraje také díky mapě přezkoumal povolení pro herny s výherními automaty ve Vsetíně a více než 60 procent těch, které byly v zakázaných zónách, zrušil.

Hazard v Česku

Podle aktivistů je v rozsahu hazardu Česko v rámci EU na špici. Zatímco ve Francii prý vychází jeden automat na 18.000 lidí, v Česku prý připadá jeden automat na 170 osob, a v Brně dokonce na 60 obyvatel. „Mapa je důkazem toho, že veřejná správa povoluje výherní automaty v prostoru se zákazem,“ uvedla Hana Chalupská ze sdružení Brnění.

V Česku roste počet lidí, kteří jsou na hraní hazardu závislí. Z chorobného hráčství se loni v českých ordinacích léčilo 1435 lidí, což je téměř o 20 procent víc než v roce 2003.
Podle Petra Verosty ze sdružení Občané proti závislostem existují statistiky, podle nichž ročně v Česku spáchá kvůli gamblerství sebevraždu až 600 osob.

V Česku má nově upravit pravidla hraní hazardních her novela zákona o loteriích, kterou v září schválila vláda. Novela nyní míří do sněmovny. Nová úprava dává podle ministerstva financí obcím možnost vyhláškou určit, na kterých místech a v jakém čase je provozování i dosud neregulovaných druhů hazardu povoleno či zakázáno. Nově by pravomoc regulovat i instalaci videoloterijních terminálů měla připadnout i obcím. Novela loterijního zákona už jednou legislativním procesem prošla. Platit měla začít od července, novelu však počátkem června vetoval prezident Václav Klaus.

Herní automat
Herní automat