Spor mezi OSA a lázněmi se dostal k soudu

Brno - Krajské soudy řeší žaloby Ochranného svazu autorského (OSA) na patnáct tuzemských lázní. Jen Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat třemi žalobami, které OSA  podal na lázně v Luhačovicích a Sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi. OSA vede s lázněmi  soudní spor o šest milionů korun. Jeho podstatou je autorský poplatek za každou televizi a radiopřijímač na pokoji. OSA tvrdí, že lázně jsou totéž co hotely, a tudíž by měly platit za každý přístroj přinášející zprostředkovaný televizní a rozhlasový program. Lázně se ale brání: Jsme na úrovni zdravotnických zařízení, která jsou od placení poplatků osvobozena.

Jen po Lázních Luhačovice vymáhá Ochranný svaz autorský soudní cestou 600 tisíc korun. Žalobu na krku má už i dnes nově otevřený lázeňský dům Alexandria. Má 58 pokojů a televizi na každém z nich. OSA by měl za každý televizní přijímač zaplatit 68 korun měsíčně i přesto, že platí koncesionářské poplatky. „Lázeňská zařízení jsou pro nás v pozici hoteliérů a to znamená, že jsou ubytovacími zařízeními a jako taková musí platit autorský poplatek,“ prohlásil předseda OSA Roman Strejček.

Video OSA a lázeňské hotely se přou o poplatky za televizi a rádia
video

OSA a lázeňské hotely se přou o poplatky za televizi a rádia

Další luhačovický lázeňský dům, Miramare, čelí žalobě v hodnotě 300 tisíc korun a lázeňské domy v péči akciové společnosti Lázně Luhačovice dluží OSA podle jejího výkladu přes 600 tisíc korun. Lázeňská zařízení se ale brání a odvolávají se na platný zákon o zdravotní péči. „Jsme zařízení na stejné úrovni jako nemocnice nebo rehabilitační zařízení, která jsou od platby osvobozena,“ argumentoval majitel řetězce Royal Spa Antonín Plachý. „Náš klient je ubytován na pokoji, který sice není nemocničním pokojem, ale nachází se v objektu, v němž probíhá jeho léčebná kůra,“ přidal se Josef Krůžela, generální ředitel Lázní Luhačovice.

Výjimka musí zmizet, říká OSA

OSA ale tvrdí, že výjimka se vztahuje pouze na prostory, kde k léčbě přímo dochází, nikoli na pokoje, kde jsou návštěvníci lázní ubytovaní. I tato výjimka by ale podle OSA měla ze zákona zmizet. Pokud čeští zákonodárci zákon v tomto smyslu nezmění, je svaz připraven obrátit se i na Evropský soudní dvůr.

Ochranný svaz autorský navíc tvrdí, že by mohl poplatky žádat i po nemocnicích, což mu umožňuje evropská legislativa. „Ano, ta možnost existuje. A v případě, že bychom se k tomuto kroku rozhodli, postupovali bychom maximálně citlivě,“ slíbil šéf svazu Roman Strejček.