Spor Držovic a Prostějova o majetek pokračuje

Prostějov - U Okresního soudu v Prostějově začalo další kolo sporu malé obce Držovice se sousedním Prostějovem. I několik let poté, co se Držovice osamostatnily, se totiž tamní radnice stále nehodlá smířit s částkou, kterou se s ní Prostějov po rozdělení vyrovnal. Držovice jsou přesvědčené, že je město ošidilo o 9 a půl milionu korun. Kvůli sporu o finanční vyrovnání se obě samostatné obce scházejí opakovaně před soudem. Dnešní jednání ale soudkyně opět odročila. Prostějov si totiž vyžádal vlastní posudek hodnoty majetku v době odtržení Držovic.

Držovice a Prostějov se proti sobě u soudu poprvé postavily loni v srpnu. Jednání tehdy ale trvalo jen několik minut. Soudkyně Držovickým řekla, že pokud chtějí Prostějov zažalovat, musí lépe sepsat žalobu.

Ani napodruhé soud k závěru nedospěl. Držovice dostaly složitý úkol - zjistit, jaký byl ve skutečnosti celkový majetek Prostějova v době, kdy se Držovice odtrhávaly. Problém je totiž v tom, že od Prostějova odešly v polovině roku -přitom vyrovnání se počítalo až na jeho konci. Jenže Držovice si pro sebe spočítaly, že Prostějov byl v polovině roku o 30 milionů korun bohatší než na konci roku - a tak by chtěly, aby se jejich věno počítalo z vyšší částky.

Video Vyjádření právní zástupkyně prostějova a starostky Držovic z 15. prosince 2011
video

Vyjádření právní zástupkyně prostějova a starostky Držovic z 15. prosince 2011Držovice si nechaly posudek vypracovat kvůli stanovisku prostějovského okresní soudu, který označil jejich žalobu obce za neúplnou a neurčitou. Obec pak znovu nabídla Prostějovu možnost vyřešit spor mimosoudně. Z dnešního jednání ale starostka Držovic Blanka Kolečkářová odcházela zklamaná. Podle ní se totiž obě strany sporu setkaly už toto pondělí a na mimosoudním jednání se dohodly. „Na tomto setkání nepadla zmínka, že by si Prostějov nechal vypracovat znalecký posudek, dozvěděli jsme se to až na dnešním soudním jednání,“ řekla České televizi zaskočená starostka Blanka Kolečkářová.