Podvodník nabízel zimní zahrady, od zákazníků vybíral zálohy

Jižní Morava - Desítky podvedených klientů a mnohamilionová škoda zůstaly po padesátiletém muži ze Slovenska. Od zákazníků po celé republice vybíral zálohy na stavbu zimních zahrad. Peníze převzal, do práce se ale jeho firmy už nepustily. Policie ho teď stíhá pro podvod.

Krásné zimní zahrady nabízelo rychle a ochotně vybudovat hned několik firem padesátiletého muže. Zákazníci se ale dočkali jen odkládání a slibů, ne už samotné montáže. „Tento člověk si vždy od klienta vyžádal sedmdesát procent částky celkové ceny, ale potom tu zakázku vůbec nezhotovil,“ vysvětlila způsob svérázného výdělku brněnská policejní mluvčí Andrea Straková.

Trpkou zkušenost s navenek seriózně vystupujícím podnikatelem má za sebou i Jan Řihák z Lužic u Hodonína - na zastřešení terasy pro zimní zahradu mu poskytl zálohu sto tisíc korun. „Nic se nedělo, kontaktoval jsem ho snad třicetkrát, nakonec jsem odstoupil od smlouvy. On mi to podepsal, potvrdil i dlužní úpis včetně smluvních pokut a tvrdil, že peníze vrátí. To se ale nestalo,“ vzpomíná na svou ztrátu.

Řádění podvodníka se ale neomezilo jen na Čechy a Moravu, zimní zahrady nabízel také v Rakousku nebo na Slovensku. I tam za sebou nechal podvedené zákazníky. Podle našich informací měl muž takto poškodit sedmatřicet klientů, je však pravděpodobné, že jich bude i více. Celkově si takto vydělal asi šest a půl milionu korun.

Aby nemohl v trestné činnosti pokračovat, na ukončení vyšetřování čeká ve vazbě. Za podvod s velkou škodou mu hrozí až desetileté vězení.