Za pašování kokainu z Kolumbie dostaly ženy 10 a 13 let vězení

Zlín - Až patnáctileté tresty hrozily čtyřem obžalovaným u Krajského soudu ve Zlíně za neúspěšný pokus propašovat kokain z Jižní Ameriky na východní Moravu. Soud dnes za to poslal do vězení dvě ženy na třináct a deset let, jednoho z mužů zprostil obžaloby a rozsudek nad posledním ze čtveřice zatím nepadl. Téměř půl kilogramu drogy si nechali poslat v láhvi zásilkovou službou, vinu však stále popírají. Milionový bílý prášek odhalili britští celníci v prosinci 2008.

Čtyřiačtyřicetiletá Slovenka žijící v Madridu Renáta Weissová má podle rozsudku strávit za mřížemi 13 let a šestadvacetiletá Adéla Ptáčková z Uherského Brodu na Slovácku deset let. Weissová byla navíc vyhoštěna z republiky na dobu neurčitou. Tyto rozsudky jsou ovšem nepravomocné a obžalované se proti němu na místě odvolaly.

Třiatřicetiletý Zdeněk Kohutič z Hluku byl zproštěn obžaloby a případ čtvrtého obžalovaného, pětatřicetiletého Slováka Martina Mikloviče, soud vyloučil k samostatnému projednání. Miklovič byl v minulosti několikrát soudně trestán. Senát teď jeho kauzu vyloučil proto, že pokud by byl uznán vinným, ukládal by souhrnný trest i za poslední odsouzení. Musí tak počkat, až nabude právní moci rozsudek z 3. března, kdy zlínský soud muži uložil osm let za podvod v bance. Miklovič se však odvolal k olomouckému vrchnímu soudu.

Video Iveta Šperlichová, předsedkyně senátu, zdůvodňuje výši trestů pro odsouzené ženy
video

Iveta Šperlichová, předsedkyně senátu, zdůvodňuje výši trestů pro odsouzené ženy

Zásilku byla objednána ze Španělska

Zásilka byla deklarována jako kávový likér a prádlo, láhev však obsahovala 450 gramů kokainu. Procestovala půl světa a před soud dostala dvě ženy a dva muže. Renáta Weiss žijící dlouhodobě ve Španělsku podle obžaloby objednání zásilky dohodla s neznámým mužem, který vystupuje jako Carlos Sanchez. Z kolumbijské Bogoty letěla tajemná láhev do Británie, odkud měla cestovat až do Zlína.

„V Londýně se celníkům podařilo tu zásilku zachytit. Zjistili, že je v ní kokain, a po domluvě jsme ji nechali pustit do České republiky,“ řekl státní zástupce Milan Richter.

Láhev si ve zlínské pobočce zásilkové služby vyzvedávala obžalovaná Adéla Ptáčková doprovázená Martinem Miklovičem a Zdeňkem Kohutičem. Vzápětí je zatkli detektivové Národní protidrogové centrály. „Na naše poměry je to velké množství. Ceny kokainu v současné době klesají, tudíž jeho obliba vzrůstá i na českých trzích,“ shrnul množství drogy mluvčí Národní protidrogové centrály Petr Procházka.

Renáta Weiss
Renáta Weiss
Více fotek
  • Renáta Weiss autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2399/239810.jpg
  • Skoro půl kilogramu kokainu z Kolumbie doručila zásilková služba autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2225/222432.jpg