Brněnská Galerie T23 vzdává poctu Janáčkovi i výtvarnici Tuschnerové

Brno - Kresby aneb pocta Leoši Janáčkovi - to je název výstavy akademické malířky a scénografky Inez Tuschnerové, kterou na začátku roku otevřela Galerie T23 v Brně. Vystavené návrhy vytvořila známá brněnská umělkyně krátce po revoluci pro představení Janáčkovy opery Z mrtvého domu. V této neklidné době ale z dlouho připravovaného uvedení opery sešlo. Tuschnerová se teď rozhodla podělit se o své dvacet let staré návrhy i novější kresby s českými milovníky umění v prostředí galerie.

O výtvarnici Inez Tuschnerové

0Inez Tuschnerová (*1932, Brno) patři k nejvýznamnějším českým umělcům tvořícím v oboru textilie. Známé jsou především její návrhy kostýmů, divadelní opony a gobelíny. Přestože už divadelní svět opustila, dodnes ráda maluje obrazy a kreslí.

Hudbu Leoše Janáčka miluje Inez Tuschnerová od svého mládí. „Práce na návrzích kostýmů pro Janáčkovu operu Z mrtvého domu mě proto velmi zaujala. K Dostojevskému a ruské literatuře mám také vztah,“ řekla brněnská výtvarnice. Chystané představení opery režisérky Aleny Vaňákové ale nakonec Národní divadlo v Brně neuvedlo. „Krátce po roce 89 to byla dost pohnutá doba,“ povzdechla si Inez Tuscherová. 

Návrhy, které už měla hotové, si odvezla do Itálie. Na výstavě v Boloni se některé originály prodaly, jiné ozdobily Moravskou galerii a muzeum na Špilberku. Teď jsou k vidění v Galerii T23 v Brně-Černých Polích. „Výstavu kostýmních návrhů jsem už měla v Mahenově divadle v Brně. Právě tato kolekce, ke které mám nejniternější vztah, tam ale chyběla,“ prozradila malířka.

Tuschnerová si zachovává autentičnost

Jméno Inez Tuschnerové je neodmyslitelně spjato s moderní výtvarnou kulturou, a to nejen v Brně. I dnes je stále originální a autentická, což dokazují i její nejnovější kresby. „Naprostá svoboda, nekomerčnost. To si myslím, že je na díle paní Tuschnerové nejzásadnější. Všechno vždy dělala ze srdce, ne pro peníze,“ řekl o výtvarnici galerista Vladimír Šikula.

V komorním prostředí Galerie T23 budou kresby a kostýmní návrhy Inez Tuschnerové viset do 24. února 2011.

Inez Tuschnerová
Inez Tuschnerová
Více fotek
  • Inez Tuschnerová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2234/223370.jpg
  • Návrh kostýmu pro Janáčkovu operu Z mrtvého domu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2234/223375.jpg