Povodí Moravy se pustilo do kácení, teď mu hrozí milionová pokuta

Biskupice (Třebíčsko) - Na počátku byla snaha ochránit Biskupice před možnými povodněmi. Výsledek se ale obyvatelům vesnice moc nelíbí. Povodí Moravy v lednu oznámilo, že kolem řeky Rokytné pokácí šest desítek vzrostlých stromů. Jenže pracovníci Povodí, kteří měli práce na starosti, na počet stromů příliš nehleděli. K zemi jich nakonec šlo skoro o dvacet více. Případem se začala zabývat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Obyvatelům Biskupice se nelíbil stav, který po sobě Povodí Moravy zanechalo, proto se obrátili na inspekci životního prostředí, aby celou věc prošetřila.

„Údržba toku je hodně potřeba, ale myslím, že by měla být provedena citlivějším způsobem vůči přírodě a ne, že Povodí tady vše zpustoší,“ stěžuje si starosta Radek Maštalíř (Sdružení pro Biskupice-Pulkov).

Video NO COMMENT: Rokytná po zásahu Povodí Moravy
video

NO COMMENT: Rokytná po zásahu Povodí Moravy

ČIŽP na podnět obce proto zahájila s Povodím Moravy, s.p. správní řízení. Státnímu podniku inspekce vyčítá nejen více pokácených stromů, ale také narušení krajinného rázu. Za tato pochybení může inspekce uložit pokutu až 2 miliony korun.

/*json*/{"map":{"lat":49.037052064623,"lng":16.010363101959,"zoom":16,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Povodí se ale brání: „Nepokáceli jsme více, než je povoleno, oni počítají větve jako stromy. Měli jsme povolení na kácení v úseku 600 metrů, stromy jsme zatím pokáceli jen na 150 metrech,“ hájí postup Povodí Moravy jeho mluvčí Veronika Hrdá. „V podstatě se jednalo o protipovodňové opatření, navíc my za každý pokácený strom vysadíme strom nový,“ dodává mluvčí.

Další případné pokračování kácení stromů a úprava koryta bude pokračovat po skončení správního řízení.