Syrový příběh z dob protektorátu uvede v premiéře zlínské divadlo

Zlín – Premiéra divadelní dramatizace filmu Je třeba zabít Sekala čeká dnes večer diváky Městského divadla Zlín. Působivé drama z protektorátní vesnice převedl do divadelní podoby Martin Františák. Poprvé bude uvedeno na jevišti právě ve Zlíně, a to v režii Petra Veselého.

„Film je do divadelního prostoru přenesen velmi kvalitně. Člověk je jím samozřejmě ovlivněný. Koneckonců text dialogů se v řadě případů téměř neliší od původního Křižanova textu, stejný je i kontext a kontinuita situací,“ uvedl umělecký šéf zlínského souboru a režisér inscenace Petr Veselý. „Doufám, že lidem naše inscenace nabídne trošičku jiný pohled na stejný příběh a stejnou tematiku,“ řekl režisér. 

Filmová podoba protektorátního dramatu se řadí mezi nejpůsobivější snímky 90. let. Za filmový scénář si jeho tvůrce Jiří Křižan odnesl v roce 1998 jednoho z deseti Českých lvů, které snímek získal. Tvůrce divadelní podoby Martin Františák s Křižanem svůj divadelní přepis konzultoval. Autor původního oceňovaného scénáře se ale konečné podoby adaptace nedožil, loni na podzim náhle zemřel.

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála

Reportáž Luboše Dostála

NO COMMENT: Je třeba zabít Sekala

Postavu krutého, zatrpklého Sekala, který nenávidí všechno a všechny, ztvárnil Zdeněk Julina. „S postavou jsem se neztotožnil, ale hraje se mi dobře. Svině se hrají vždycky dobře,“ svěřil se Julina, který k filmu chová velký respekt. „Měl jsem z něj úžasný zážitek, šíleně se mi líbil,“ dodal. Druhého hrdinu, Juru Barana, zahraje Radovan Král. Snímek prý považuje za jeden z nejlepších filmů české porevoluční kinematografie. „Postava Jury Barana se hraje docela dobře. Je kladná pouze navenek, v rámci vesnice a pro diváka, ale vnitřně je docela rozervaná, protože nese velké tajemství. Není to princ, který dělá jenom dobro,“ uvedl Král.

Protektorátní drama o temných stránkách lidské povahy

Drama se odehrává v létě 1943 v Protektorátu Čechy a Morava. V hanácké vesnici Lakotice není jediný Němec, válečné události jako by tam ani nedoléhaly. Ve vsi se usadil sedlák Jura Baran, který před gestapem uprchl z rodných hor. Jako cizinec nemá důvěru domácích. Místní ale kromě neznámého cizince řeší i další problém. Bohatí sedláci, kteří ve vsi žijí, mají strach ze Sekala. Sekal, nemanželský syn ze statku, v temné době ucítil svoji příležitost oplatit ostatním všechna příkoří. Už dva statkáře udal za zločiny proti Říši. Sedláci šli do koncentračního tábora a na smrt. Sekal dostal za pomoc gestapu majetek těch, které udal. Stává se z něj největší sedlák a všem dává najevo, že dva statky mu nestačí. Místní se proto rozhodnou pro radikální řešení – je třeba zabít Sekala.

Zdeněk Julina jako Sekal (vlevo) a Radovan Král v roli Jury Barana
Zdeněk Julina jako Sekal (vlevo) a Radovan Král v roli Jury Barana