Potápěči začali připravovat aerační věže v přehradě na sezónu

Brno - Začít znovu okysličovat a promíchávat vodu v Brněnské přehradě by měly aerační věže už 1. května. Na jejich „odzimování“ se dnes vrhli potápěči. Zařízení byla v zimních měsících složená, aby je nepoškodil led. Příprava aeračních věží na novou sezónu potrvá přibližně tři týdn, letos budou věže sahat blíže k hladině.

„Aerační věže jsou teleskopické - přes zimu byly stažené na minimální výšku a sklopené. Potápěči je teď budou postupně napřimovat,“ popsal Jiří Palčík z firmy Asio zabývající se čištěním odpadních vod.

Věže za 51 milionů korun zkušebně umístilo Povodí Moravy do Brněnské přehrady v roce 2009. Jejich smyslem vytváření nepříznivých podmínek pro přemnožené sinice. Krátce po jejich instalaci se ozvala kritika, že aerační věže sice fungují, ale nezvládají bojovat proti sinicím v celé přehradě. Loni se sinice podařilo zvládnout, ale podle odborníků je to spíše zásluhou počasí než samotné technologie.

Video Příprava aeračních věží potrvá tři týdny
video

Příprava aeračních věží potrvá tři týdny

Dva metry pod hladinou lodě neohrozí

Jednou z variant, jak zvýšit účinnost věží, je jejich vysunutí blíže k hladině. V tom případě však mohou ohrožovat lodě a plavce. Letos proto správa přehrady vyzkouší kompromis - věže posune výše pouze o metr. Mezi věžemi a hladinou tak bude dvoumetrová mezera, která je pro loďaře dostačující.

Mísící a provzdušňovací věže

V přehradě je 20 věží, 15 mísících a 5 aeračních, tedy provzdušňovacích. Mísící věže dostávají vzduch z horních do spodních vrstev přehrady, provzdušňovací, tedy aerační, dopravují kyslík do spodních vrstev hladiny. Provzdušnění a promíchání vody má vytvořit co nepříznivější životní podmínky pro sinice, aby se nemohly masově množit.