Podvodníci z Edbusy skončili ve vězení

Brno - Několik dní čekali Lukáš Přibyl a Martin Žouželka na rozhodnutí soudce, aby se dozvěděli, jak dlouhou dobu stráví ve výkonu trestu. Soudce oba majitele firmy uznal vinnými už před několika dny, teprve po přečtení jmen všech poškozených klientů mohl vynést i výrok o výši trestu. Soud poslal Přibyla na 7 a půl let do věznice s ostrahou, jeho kolega Žouželka stráví za mřížemi o rok delší dobu. Soudní proces se společností Edbusy, která od klientů vylákala půl miliardy korun, trval bezmála rok. Jen čtení rozsudku trvalo několik dní. Soudce musel přečíst jména tisíců poškozených, od kterých firma získala peníze pod záminkou zprostředkování velice výhodných uvěrů. Firma poškodila 10 tisíc lidí.

Sliby levných úvěrů

Sály plné zájemců o výhodné úvěry, přesvědčiví obchodníci. V období od jara 2007 do ledna 2009 vybírala společnost Edbusy od klientů 3 a půl tisíce korun jako členství v klubu a dalších 9 a půl tisíce jako vratnou zálohu. Počty zájemců o zázračně výhodné úvěry rychle narůstaly. Slíbených rychlých úvěrů ani vratných částek se ale přes deset tisíc lídí nedočkalo.

Video Soudce Jiří Stýblo o hlavním líčení se společností Edbusy
video

Soudce Jiří Stýblo o hlavním líčení se společností Edbusy

Podle obžaloby je způsobená škoda 550 milionů korun. Část peněz se podařilo policistům zajistit, další část ale  zmizela. Podle poškozeného Josefa Zdráhala údajně skončily na Seychelách a v Belize. Mezi podvedenými jsou kromě Čechů a Slováků také klienti z Polska a Maďarska.

Žalobce je přesvědčen, že tvůrci finančního systému EDBUSY své klienty podvedli. Když s nimi uzavírali smlouvy a vybírali zálohy, museli prý vědět, že nebudou moci dostát svých závazků. Navíc žaloba upozorňuje, že Žouželka s Přibylem neměli investora, který by jejich smělé plány realizoval. Zároveň měli neoprávněně podnikat, když přijímali a ukládali peníze svých klientů, aniž měli bankovní licenci.

Policie nepochopila systém našeho podnikání, bránili se obžalovaní

„Policie ani státní zastupitelství nepochopily podstatu našeho podnikání,“ vysvětloval u soudu devětatřicetiletý duchovní otec celého systému Martin Žouželka, který se snažil popsat principy svého finančního projektu. Investory prý měla firma rozjednané, a kdyby policejní vyšetřování nezasáhlo do rozjetého byznysu, k žádné škodě by nedošlo, tvrdí Martin Žouželka, který je stejně jako Lukáš Přibyl od ledna 2009 ve vyšetřovací vazbě. „V době, kdy jsme byli zatčeni, jsme si plnili všechny své závazky. Policie nám zablokovala firemní peníze, zabavila počítače,“ stěžoval si u soudu Žouželka. Policie podle něj zaměnila pohledávky vůči klientům za škodu. Jsou to naopak šéfové Edbusy, kteří se cítí poškození. Po státu chtějí náhradu škody ve výši 1,7 miliard korun.

Obžalovaný Martin Žouželka
Zdroj: ČT Brno
Autor: ČT Brno