Přihlíželi násilí, které skončilo smrtí Vietnamce. Dostali tři roky

Brno - Brněnský krajský soud dnes opětovně projednal případ policistů Jarmila Šimoníka a Františka Jaroše, kteří byli v lednu před dvěma roky přítomni v Brně při zásahu proti Vietnamci, který měl pod vlivem drog dělat výtržnosti v bytě. Ten zemřel poté, co byl napaden sousedkou Kateřinou Slavíčkovou a policistou Josefem Srnským, kteří od Vrchního soudu odnesli vysoké tresty. Vrchnímu soudu se v případě Šimoníka a Jaroše nelíbil podmínečný trest a tak musel krajský soud posoudit věc znovu. Dnes proto oběma „přihlížejícím“  policistům shodně udělil tříletý nepodmíněný trest za usmrcení z nedbalosti a zákaz činnosti v ozbrojených sborech a u policie na pět let.

Důvod nového rozhodnutí je podle soudkyně Jaroslavy Bartošové zjevný. Přihlíželi a nezasáhli ve chvíli, když Srnský Vietnamce udeřil obuškem, kopl ho a když se sousedka Slavíčková ptala, zda si do muže může kopnout také, neohradili se. „Přestože byli přítomni útokům, oba obžalovaní neučinili žádná opatření směřující k lékařskému ošetření poškozeného a neposkytli ani informace o jeho zdravotním stavu,“ uvedla soudkyně ve svém zdůvodnění.

Obžalovaným nijak nepomohlo ani to, že se dnes pokusili před soudem změnit výpověď a jinými slovy řekli, že u fyzického napadení vlastně nebyli. Byly podle nich totiž situace, kdy dění v bytě v Körnerove ulici nevěnovali pozornost. „Měl jsem zdravotní problémy, bolel mě zub, nebyl jsem na sto procent koncentrovaný, k Lamovi jsem stál zády,“ tvrdil například Šimoník. „Na místě jsem si vyřizoval soukromé hovory a psal smsky. A také jsem chodil ven komunikovat s operačním důstojníkem,“ přiznal naopak Jaroš.

Video Reportáž Petra Albrechta
video

Reportáž Petra Albrechta

Právě Jarošovi přitom uškodil také fakt, že během výkonu své profese při zásazích od roku 2009 vůči zadrženým jiného etnika dopouštět bezdůvodně agrese a posměšků. Navíc podle zprávy policejní inspekce prý doma přechovával neonacistické a neofasistické materiály a podle zavěrů vyšetrovatelů je nakloněn ideologii Adolfa Hitlera a Třetí říše. Přestože se Jaroš snažil dnes u soudu svůj obdiv k fašismu vyvrátit, soudkyni nepřesvědčil. Oběma mužům k trestu vězení přikázala také uhradit pěti pozůstalým po Lamovi odškodné. Všichni čtyři tak budou muset zaplatit společným dílem dvakrát 240 tisíc korun a třikrát 175 tisíc korun pozůstalým dětem. Statní zástupce i oba obžalovaní si nechali lhůtu na rozmyšlenou kvůli případnému odvolání.

Případ se stal v lednu roku 2009, když byla policejní hlídka ve složení Srnský, Šimoník a Jaroš byla přivolána do jednoho bytu v Brně s tím, že v něm Vietnamec omámený drogami dělá výtržnosti. Při zásahu Srnský a oznamovatelka - sousedka Slavíčková - cizince napadli a zbili. Muž přitom utrpěl rozsáhlá vnitřní zranění, jimž později v celé předběžného zadržení podlehl.

Při procesu v Brně dostal Srnský 3,5 a Slavíčková 2,5 roku. Olomoucký vrchní soud jim však tresty zpřísnil na deset a osm let vězení. Dvojice Šimoník a Jaroš dostala podmínku za to, že proti bití nezakročila. Vrchní soud tyto verdikty zrušil. A vzkázal krajskému soudu v Brně, aby znovu posoudil všechny důkazy.

Policista Josef Srnský u soudu
Zdroj: ČTK
Autor: Igor Zehl