Veletržní pavilony se změnily v chlévy

Brno - Až do neděle trvá na brněnském výstavišti největší výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky v České republice. Farmáři do Brna přivezli téměř 800 kusů skotu, ovcí, koz, prasat a koní. Výstava ale není určena jen zemědělcům, na své si přijdou i rodiny s dětmi. Pro návštěvníky je připraveno mnoho atrakcí, jako je jízda kočárem, ukázky s westernovými koňmi, mezinárodní soutěž ve stříhání ovcí a mnoho dalších doprovodných programů. K hospodářským zvířatům přibude o víkendu ještě na čtyři tisíce psů a čtyři sta koček.

V sedmi pavilonech brněnského výstaviště se bude odehrávat celá řada soutěží. Jednou z nich je například otevřené mistrovství České republiky ve stříhání ovcí, kterého se zúčastní i zahraniční střihači. „Máme tady jednu z nejbohatších expozic ovcí a koz za posledních deset až patnáct let. Jedná se o velmi bohatou kolekci a každý si tady najde něco zajímavého pro sebe,“ láká návštěvníky Pavel Mach, místopředseda svazu chovatelů ovcí a koz. 

Do Brna dorazí za českými chovateli i odborníci ze zahraničí, jako například italští profesionálové v přípravě zvířat na výstavu. Ti poskytnou rady chovatelům, jak takové zvíře na výstavu řádně upravit. Největší zajímavostí může být pro diváky to, že nejen ovce, ale také krávy z holštýnské větve musejí před výstavou ostříhat. „U holštýnského skotu se jedná o střih tzv. horní linie, tedy hřbetu zvířete, jehož cílem je vyvolat dojem, že je hřbet zvířete zcela rovný,“ vysvětlila mluvčí výstavy Martina Kremlová. 

Pořadatelé se snaží diváky do celé výstavy zapojit i aktivně. Zvířata nebude hodnotit pouze odborná porota. Během celé akce si totiž budou moci diváci zvolit nejsympatičtější krávu z celé výstavy, která v neděli obdrží titul Miss sympatie.