Mikulov hostí festival návrhářů

Mikulov - Spojení umění a designu nabízí komnaty barokního zámku v Mikulově, kde se na společné výstavě setkali nejlepší tvůrci českého ale i světového designu. Návštěvníci mají možnost vůbec poprvé obdivovat jedinečné kusy, jako třeba skleněný strom reprezentující Českou republiku na EXPO v Shangaji.

Skleněný strom Archiv zázraků obdivoval celý svět ještě před rokem v českém pavilonu na výstavě EXPO 2010. Teď jej mají možnost vidět všichni zájemci poprvé i u nás. V rámci třídenního festivalu art-designu Křehký Mikulov tvoří jednu ze sedmi výstav, na které se potkaly špičky českého ale i světového návrhářství.

„Vystavuje zde deset tvůrců, designérů, ale také fotograf a dva módní návrháři. Všichni vytvářeli svá díla na abstraktní témata jako třeba déšť, pohyb, půda nebo třeba dětství,“ vysvětlil kurátor výstavy Jiří Macek.

Všechny vystavené produkty, jak designéři svá díla nazývají, jsou tvořeny na zakázku, nebo vznikly přímo pro výstavu. Jejich majitelé, kteří díla zapůjčili, tak mají v každém případě jistotu, že jejich exempláře se nikdy neobjeví na prodejních pultech.

Jedním z vystavovatelé je designér Maxim Velčovský, který se přes navrhování porcelánu a keramiky dostal i ke skleněným produktům a nábytku. „Vystavuji zde takzvaný Kabinet Příběhů, který je založený na mnoha boxech, který se dají různorodě naskládat. Právě v nich jsou vystaveny mé limitované edice,“ uvedl designér.

Daniel Piršč z Mikulova vytvořil expozici speciálně pro výstavu. Svá díla nainstaloval do proudu světel tak, aby vytvářela stínohry na bílých plátnech. „Já vlastně všechny ty věci tady v Mikulově vyrábím, takže nejsem fabrika a od toho se to všechno odvíjí. Můžu si dovolit věci, které si normální firma dovolit nemůže,“ popsal svou výstavu Piršč.

Jedinečná díla zůstanou v zámeckých komnatách až do poloviny srpna. Celý víkend v Mikulově bude patřit festivalovému setkání českých i světových designových tvůrců i s doprovodným programem pro širokou veřejnost.