Za „okrádání“ školy dostala bývalá ředitelka podmínku

Brno - Za nesrovnalosti v účetnictví, neoprávněné přidělování vysokých odměn svým stoupencům a gigantické odchodné, které vyplatila sama sobě, dostala dnes bývalá ředitelka Základní školy v Žebětíne Jiřína Káňová podmínku. Přestože podle soudce připravila stát a školu o 1,2 milionu korun, odešla s relativně nízkým trestem, dostala jeden rok s tříletým podmíněčným odkladem. Hrozilo jí přitom až pět let vězení. Musí ale zaplatit způsobenou škodu.

Drobná nesrovnalost ve výpočtu sociální dávky přivedla brněnské kriminalisty na stopu dnes již bývalé ředitelky základní školy v brněnské části Žebětín. Podle policie neoprávněně nakládala se svěřenými penězi, rozdělovala je na odměnách mezi své stoupence z pedagogického sboru a sama sobě při odchodu do důchodu opakovaně vyplatila desetitisícové odškodné. Jednašedesátiletá žena byla obžalována z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

„Vyšetřovatelé při hloubkové revizi dostupných podkladů odhalili nejen zmatečně vedenou dokumentaci protežující ve svém důsledku užší kolektiv pracovníků nakloněných vedení, ale i daleko závažnější prohřešky ředitelské agendy, jako jsou smyšlené počty dětí ve družinách,“ uvedl policejní mluvčí Petr Nečesánek. Místo třiceti dětí jich ředitelka hlásila šedesát. „Tím v podstatě dostávala větší peníze, větší dotace,“ vysvětlila policejní vyšetřovatelka Hana Šinclová, která se případem poslední rok zabývala. Do spisu nashromáždila více než tisíc stran materiálů.

Policejní zjištění navíc potvrdila už minulý týden soudní znalkyně z oboru ekonomiky. „V záznamech školy chyběl plán a přehled práce učitelů i podrobnější výkazy o dovolených a suplování. Není možné prokázat, co učitelé dělali a za co tedy brali vysoké odměny. Nezažila jsem ve své praxi, aby měl ICT koordinátor tak vysoké odměny,“ prohlásila znalkyně.

Zlatý důchodový padák: desetitisíce z rozpočtu školy

Bez povšimnutí nezůstalo ani angažmá rodinných příslušníků a známých, kteří se podíleli na chodu instituce. „Uzavřela dohodu o provedení práce na údržbu zeleně kolem školy, ačkoliv škola neměla žádné pozemky,“ informovala  Šinclová. „Práci navíc měla provádět její dcera,“ doplnila.

U příležitosti vlastního odchodu do důchodu si navíc pedagožka v řídicí funkci po pěti letech ředitelování opakovaně vyplatila ze spravovaných účtů desetitisícové odměny. Konečným výsledkem zúročení jejích profesních zkušeností tak je škoda přesahující svým rozsahem jeden milion dvě stě tisíc korun. „Přišla na to nová ředitelka školy, když měla své předchůdkyni vyplatit odchodné. To ale bylo příliš vysoké, tak to krajský úřad nechal znovu prověřit a nestačil se divit,“ řekla Šinclová.

Žáci při vyučování
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24