Obce se snaží obnovit oranžérie u zámků

Habrovany/Lomnice u Tišnova - Rozbořené oranžérie na jižní Moravě bojují o svoji záchranu. Obce by je rády využily jako místa odpočinku nebo i pro svůj původní účel – pěstování exotických rostlin a ovoce. Na opravy vzácných památek ale nejsou peníze, a tak se majitelé spolu s památkáři zatím pokouší stavby alespoň zakonzervovat.

 

Oranžérie v Habrovanech na Vyškovsku je součástí místní zámecké zahrady, kterou obec nechala před nedávnem zrekonstruovat. Kdysi působivá budova je dnes v havarijním stavu – radnice ji chce za každou cenu opravit a přebudovat na výletní restauraci s výstavními prostory. Nechala zpracovat projekt a získala stavební povolení. „Rozpočet na tuto stavbu je asi 10 milionů, snažíme se získat nějaké peníze z dotačních titulů, ale nedaří se nám to, protože všechny peníze už jsou vyčerpané,“ posteskl si starosta Habrovan Radoslav Dvořáček. Do projektu se nechce ani soukromým investorům, stavba je totiž památkově chráněná a to opravy prodražuje. 

Plán na rekonstrukci habrovanské oranžérie
Plán na rekonstrukci habrovanské oranžérie

V Lomnici začnou opravovat během měsíce

Majitel oranžérie v Lomnici u Tišnova získal na opravu dotaci ve výši 400 tisíc korun od ministerstva kultury a místní radnice. V ještě horším stavu je oranžérie v Lomnici u Tišnova, tady se s nejnutnějšími opravami začne do měsíce. „Pomůže to oranžérii zakonzervovat, aby dál nechátrala,“ popsal plány majitel Lukáš Toušek. Oranžérie je unikátní tím, že je spojená s hrčířskou pecí a hrnčírnou. Záchrana ale přichází na poslední chvíli. Novou podobu ale oranžérie přesto nezíská. Havarijní program ministerstva kultury může pokrýt pouze zakonzervování, ne ale opravy, které by si tyto památky zasloužily. 

Video Reportáž Hedviky Dědkové
video

Reportáž Hedviky Dědkové