Kvůli stavbě dálnice D3 se opět uzavřel hlavní tah u Budějovic. Uzavírka skončila odpoledne

Mezi obcemi Borek a Ševětín na Českobudějovicku se stejně jako před týdnem uzavřela část silnice I/3, hlavního tahu na jih Čech. Od 15. hodiny je cesta opět průjezdná.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: V pondělí se znovu uzavřel tah na Budějovice, cesta už je průjezdná

Kvůli přeložení elektrického vedení nad rozestavěnou dálnici D3 museli řidiči opět využít objízdnou trasu přes Vitín, Ševětín a Chotýčany.

„Uzavírka je nutná kvůli provedení přeložky na stavbě nové dálnice D3 Ševětín–Borek,“ uvedla dříve Hana Brožková z kanceláře hejtmana Jihočeského kraje.

Objížďka řidiče zdržela zhruba o deset minut. Auta projížděla poměrně plynule, kolony se nikde netvořily. Uzavírka proběhla bez dopravních nehod. Obcemi projelo zhruba o pětadvacet tisíc aut více, než je běžný provoz.

Místem, kde auta musela čekat, byl nájezd na objížďku na konci Borku. Řidič museli být trpěliví, silnice je tady poměrně úzká. Dvě nákladní auta se tam vedle sebe nevešla.

 „Jsem přesvědčený, že opravy a realizace takových úseků budou v dlouhodobém hledisku přínosem pro řidiče,“ uvedl k uzavírce prorektor českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické Vojtěch Stehel.

Stavba 11 kilometrů dlouhého úseku D3 mezi Ševětínem a Borkem začala v březnu. Povede v trase současné I/3, která byla v minulosti postavena jako polovina budoucí dálnice. Dostavba druhé části i rekonstrukce té původní bude stát téměř miliardu korun. Vznikne zde pět nových mostů, z toho jeden ekodukt, což je speciální most, po němž může dálnici přejít divoká zvěř.

Ředitelství silnic a dálnic nyní severně od Českých Budějovic staví čtyři dálniční úseky najednou. Dohromady jde zhruba o 27 kilometrů. „Dva úseky máme v plánu letos uvést do provozu,“ řekl Rýdl. Jde o části Veselí nad Lužnicí – Bošilec a Borek–Úsilné.

Dálnice D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a Rakouskem. Zatím je v provozu 42 kilometrů mezi Meznem a Veselím nad Lužnicí, úseky z Veselí až do Budějovic jsou ve stavbě. Ještě letos by mohla začít stavba další části D3, která bude zároveň obchvatem Českých Budějovic.