V kostele našli po 110 letech zapomenuté dřevěné sochy. Jsou nejspíš pět století staré

Památkáři zjistili, že sochy z jindřichohradeckého kostela Nanebevzetí Panny Marie, které byly náhodou objeveny při velikonočním úklidu, pocházejí nejspíš z přelomu 15. a 16. století.

Video Studio ČT24
video

Sochy čekaly na své objevení 110 let

Přesné stáří nalezených soch odhalí pouze analýza dřeva a laboratorní rozbor, uvedl mluvčí českobudějovického biskupství Miroslav Bína.

Tři dřevěné vyřezávané sochy, Kristus v zahradě Getsemanské a spící apoštolové Jan a Prokop, se našly 10. dubna při velikonočním úklidu kostela uvnitř hlavního oltáře. O jejich existenci nikdo z farníků nevěděl, nebyla o nich zmínka ani v dokumentaci chrámového mobiliáře.  

Památkáři a kurátor Muzea Jindřichohradecka po první prohlídce naznačili, že může jít o pozdně gotická díla z přelomu 15. a 16. století. Sochy mají totiž jemně propracované vousy i vlasy, což odkazuje k jiným dílům z pozdní gotiky.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: Nalezené sochy jsou nejspíš pět století staré

Podle Bíny je objev o to zajímavější, že původně gotický kostel ze 14. století přišel po ničivém požáru v roce 1801 o veškerou sochařskou i malířskou výzdobu.

„Netušíme, zda se sochy nějakou šťastnou náhodou dochovaly z původního vybavení, či zda sem byly po požáru přeneseny z nějakého jiného místa,“ řekl jindřichohradecký farář Ivo Prokop.

„Prokázalo by se, že v době vrcholné gotiky zde fungovala dílna, která zásobovala svými díly kostely v okolí,“ doplnil s odkazem na možné stáří soch historik umění z Muzea Jindřichohradecka Jakub Valášek.

Sochy ale mohou být i kvalitními novogotickými díly, jež vznikla až po požáru v 19. století. Přesně datovat je bude možné až po analýze stáří dřeva a laboratorním rozboru použitých barevných pigmentů.

Jindřichův Hradec
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Určit dobu, kdy je do oltáře někdo uložil, pomohl lístek v záhybu šatu jedné ze soch. „Tužkou na něm kdosi napsal seznam ministrantů, kaplanů i jméno probošta Jiráka z roku 1907. Sochy pravděpodobně nikdo nespatřil 110 let. Jsou ve špatném stavu, mají ulámané prsty a záhyby rouch, jsou napadené dřevokazným hmyzem, oprýskává polychromie,“ uvedl Bína.

Když bude biskupství souhlasit, požádá farnost ministerstvo kultury, aby sochy zapsalo na seznam kulturních památek a nechá je restaurovat. Buď je potom půjčí Muzeu Jindřichohradecka, nebo Alšově jihočeské galerii.