Dočkají se lidé zklidnění Lannovy třídy v Českých Budějovicích?

České Budějovice - Lannova třída v Českých Budějovicích je podle dopravního značení pěší zónou. Ve skutečnosti je však velmi rušnou silnicí. Řidiči totiž nerespektují dopravní značení a do Lannovy třídy volně vjíždějí. Dochází zde dokonce i k dopravním zácpám. Městská policie podle místní obyvatel situaci přehlíží. Magistrát se po řadě stížností rozhodl situaci konečně řešit.

Vjezd do Lannovy třídy je možný jen pro vozidla se zvláštní výjimkou. To je teorie. V praxi zde není kvůli autům kde zaparkovat, běžná je dokonce i jízda v protisměru. Lidé tvrdí, že o pěší zóně nemůže být ani řeči. „Pořád se musíme vyhýbat autům,“ stěžuje si jedna z místních žen. „Když přecházíme, tak musíme obcházet auta,“ dokresluje situaci v Lannově třídě druhá.

Jeden z místních právníků uvádí, že městská policie právě tady přestupky toleruje. Několikrát se obrátil na její vedení i magistrát. Odpověď nikdy nedostal. „Pěší hlídky nereagují, uhýbají se i ve chvíli, kdy tam vozidlo nemá co dělat. Když dojde na pěší zóně k zácpě, tak hlídka městské policie ve vozidle čeká, až se zácpa uvolní,“ popisuje postup městské policie právník Vladan Kubovec.

Až ve chvíli, kdy se o záležitost začala zajímat média, zjistili představitelé městské policie, že odpovědi na stížnosti omylem zasílali na špatnou adresu. Shodují se v tom, že situace je nevyhovující, zároveň ale tvrdí, že strážníci zde fungují stejně jako všude jinde. „Strážníci se této problematice intenzívně věnují,“ říká mluvčí Městské policie České Budějovice Kateřina Schusterová. „V průběhu 1. čtvrtletí letošního roku bylo uděleno 222 pokut pro neoprávněné vjíždění do Lannovy třídy jako pěší zóny, a to právě hlídkami městské policie,“ tvrdí primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.     

Už v příštích dnech by se na Lannově třídě měly objevit smíšené hlídky strážníků i policie.  V rámci oprav chce navíc magistrát osadit všechny vjezdy do této pěší zóny automatickými zábranami. Politici a policisté se ale shodují, že k definitivnímu zklidnění nedojde před ukončením rekonstrukce celé oblasti.