Dačice chtějí převzít zpět nemocnici

Tábor - Město Dačice se dostalo do sporu s provozovatelem městské nemocnice. Kvůli zrušení interního oddělení rozvázalo s provozovatelem v dubnu smlouvu. Ten však nyní požaduje od města 30 milionů korun jako náhradu za ušlý zisk. Dačická radnice považuje částku za přemrštěnou a snaží se uzavřít kompromis.

Stanovisko provozovatele je jasné: Poškodili jste naše dobré jméno, a tím se nám snížily zisky. Jako náhradu požadujeme 30 milionů korun. To vzkazuje firma PP Hospitals dačické radnici. „Město se vždy snažilo s firmou korektně vycházet a nikdy proti ní nevedlo žádnou kampaň,“ říká místostarosta Dačic Pavel Habr.

Vedení Dačic nabízí kompromis. Je ochotno zaplatit zhruba patnáct milionů korun, které společnost investovala do opravy operačních sálů a kuchyně. Požaduje ale, aby v předstihu předala zařízení. Výpovědní lhůta totiž končí až v říjnu. „Já osobně si myslím, že dojde ke zkrácení výpovědní lhůty, protože je to v zájmu věci samotné,“ naznačuje vstřícnost bývalý jednatel PP Hospitals a ředitel dačické nemocnice Leoš Dostál.  

Koncem března zrušilo vedení dačické nemocnice internu. V dubnu s ním město rozvázalo smlouvu. Pacienty teď vozí záchranka do Jindřichova Hradce. „Nemocnice v Jindřichově Hradci samozřejmě musela napnout všechny síly, aby ty pacienty pobrala,“ nezastírá problémy náměstek hejtmana Jihočeského kraje Vladimír Pavelka. Podle ředitele jindřichohradecké nemocnice Jana Mlčáka jim vzrostl počet pacientů o 25 až 30 procent.

Už od prvního června měla zajišťovat i provoz zbylých oddělení v Dačicích. Brání tomu ale nevyrovnané majetkové vztahy. O převodu zařízení chce město s provozovatelem dačické nemocnice dál jednat. „Reálným termínem může být skutečně 30. červen, jak jsme o tom uvažovali,“ domnívá se Leoš Dostál.

Pokud se obě strany dohodnou, je provozovatel nemocnice připravený předat zařízení městu do jednoho týdne.