Přepadení obchodu se zbraněmi šetří policie i jako pokus o vraždu

Pondělní přepadení obchodu se zbraněmi v centru Prahy kvalifikovala policie nejen jako loupež, ale také jako pokus o vraždu. Z dosavadních výsledků vyšetřování zatím plyne, že žena z obchodu využila proti lupiči nutnou obranu, a nedopustila se tak ničeho protiprávního.

Přepadení v Opletalově ulici
Zdroj: ČTK Autor: Hynek Beran

Incident se stal v pondělí dopoledne v Opletalově ulici u Václavského náměstí. Jedenatřicetiletý muž zde vstoupil do obchodu se zbraněmi. Uvnitř si nechal ukázat místo, kde jsou nože, a pak odešel. Po několika minutách se ale do prodejny vrátil.

„Nechal si vytáhnout nůž, vzal si ho do ruky. Když ho měl v ruce, tak uchopil našeho prodavače pod krkem a druhou rukou mu přiložil čepel na krk ke krční tepně,“ popsal dramatické momenty Vlastimil Pavlík, manžel majitelky obchodu.

V prodejně byla v tu chvíli právě jeho manželka. Ta okamžitě vytáhla na útočníka revolver a začala na něj křičet, ať prodavače nechá být a odejde. To se ale nestalo. „Pachatel pak píchl nebo řízl našeho prodavače pod krkem a v okamžiku, kdy začal padat dolů, měl snahu přistoupit k manželce s nožem v ruce a v tu chvíli manželka vystřelila dvě rány,“ uvedl Pavlík.

Tuto verzi potvrdila i pracovnice pojišťovny, která sídlí ve stejném domě. Ta sdělila, že útočník nejprve zranil nožem prodavače a prodavačova kolegyně následně pachatele postřelila. Násilník později zemřel v nemocnici.

Video Události
video

Události: Podrobnosti k přepadení pražského obchodu se zbraněmi

Kauzu dál řeší oddělení vražd

Mužova smrt nemá vliv na to, že trestní řízení bude pokračovat dál. Kauzu řeší oddělení vražd. „Nutno zmínit, že podezřelý muž měl kriminální minulost majetkového, drogového i násilného charakteru,“ upřesnil Daněk.

V nemocnici po útoku skončil i pobodaný čtyřiačtyřicetiletý prodavač, který prodělal závažný lékařský zákrok. Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke konstatovala, že pacient není v přímém ohrožení života. „Nicméně péče našich specialistů je nadále nezbytná,“ dodala Zinke.

  • Počet loupežných přepadení neustále klesá. Loni jich v Praze bylo 217, většinu policie vyřešila. Objasněnost okolo 60 procent se pak objevuje v celorepublikových číslech. Zpravidla jde o recidivisty. Stejně tak tomu bylo i v případu pondělního přepadení obchodu se zbraněmi.