Protikuřácká opatření pocítila i policie. Lidé si v Praze více stěžovali na hluk a kouř

Pražští strážníci zaznamenali za poslední dvě noci zhruba dvojnásobný počet oznámení rušení nočního klidu. Zda to souvisí se začátkem platnosti protikuřáckého zákona, není jasné.

Video Události
video

Události: Pražané si dvojnásobně stěžovali na hluk a kouř

Lidé strážníky volali i kvůli rušícímu zápachu cigaretového kouře, sdělila mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Speciální akci na kontrolu dodržování zákona městská policie nedělala a nechystá se k ní, vše řeší v rámci běžné hlídkové činnosti. Praha udělala kampaň upozorňující na zákaz a rozdávala v ulicích kapesní popelníky.

„Pár minut po půlnoci (31. května), kdy začal být nový protikuřácký zákon účinný, jsme okamžitě zaznamenali několik oznámení na linku tísňového volání 156 s tím, že se v hospodách nachází kuřáci. Všechna oznámení strážníci prověřili, některá byla negativní, ostatní případy vyřešili domluvou,“ uvedla Seifertová.

V noci ze středy na čtvrtek zaznamenali strážníci až dvojnásobný počet volání. „Obvyklý počet oznámení, týkajících se rušení nočního klidu, bývá kolem 25 až 30. Dnes jich městská policie zaznamenala 63, ale s tím, že všechna rozhodně nelze spojit s novým protikuřáckým zákonem. Vzhledem k tomu, že byla teplá noc, vycházeli před restaurace a bary i nekuřáci,“ uvedla mluvčí. 

Lidé si ale podle mluvčí stěžovali i na zápach kouře, který jim jde z ulic do bytů. „Žádná oznámení z hospod ohledně kuřáků jsme ale nezaznamenali,“ uvedla Seifertová.

Od středy 31. května 2017 platí absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. Protikuřácký zákon ale upravuje například i předpisy pro prodej alkoholu.