Praha zašle ministerstvu opřipomínkovanou verzi stavebních předpisů

Hlavní město odpoledne zašle ministerstvu pro místní rozvoj nové znění pražských stavebních předpisů, které reflektuje připomínky radnic a odborů. Novou verzi nechala vypracovat primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Původně měl předpisy v gesci její náměstek Matěj Stropnický (SZ), tomu je ale nechala odebrat, což způsobilo rozkol v pražské koalici.

Praha odpoledne odešle opřipomínkovanou verzi stavebních předpisů ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), v souladu s názory ministerstva chce dosáhnout do 23. října. K notifikaci Evropské komisi (EK) hodlá Praha předisy poslat 26. října. „Doufáme, že MMR nevyužije celou lhůtu a umožní nám předpisy co nejrychleji poslat EK k notifikaci,“ uvedl Stropnický. Případné dílčí připomínky ministerstva lze podle něj do předpisů zapracovat.

Verzi z dílny primátorky Krnáčové schválila rada na začátku srpna, do konce prázdnin měly radnice, magistrátní odbory a profesní komory čas na vznesení připomínek. „Ve stanovené lhůtě bylo doručeno celkem 69 podání, která obsahovala celkem 2202 připomínek. Z celkového počtu připomínek bylo 805 připomínek označeno jako zásadní,“ píše se v materiálu.

Ministerstvo se zatím k předpisům vyjadřovat nechce. „Nejprve se musíme důkladně seznámit s tím, co nám Praha pošle. Následně z toho dovodíme, zda splnila podmínky, které jí MMR dalo při pozastavení platnosti předpisů letos v lednu,“ uvedl náměstek ministryně pro veřejné investování Jan Blecha.

Video Hnilička: Po dobu práce jsem nezaznamenal vliv developerů
video

Hnilička: Po dobu práce jsem nezaznamenal vliv developerů

Uliční a stavební čára, výškové uspořádání budov

Hlavním cílem nových předpisů je podle architekta Pavla Hniličky, jenž se na jejich vzniku podílel jako konzultant, zvelebování veřejných prostranství. „Nastavili jsme pravidla, jak budovy veřejná prostranství utvářejí, jakým způsobem která konkrétní budova působí na veřejné prostranství. Resuscitovali jsme uliční čáru, stavební čáru, definovali jsme pravidla pro výškové uspořádání, stanovili jsme standard veřejných prostranství,“ vypočítává změny v nových předpisech Hnilička.

Práce na předpisech začala před dvěma a půl lety v době primátorství Tomáše Hudečka. Rada je schválila, čtyři a půl měsíce platily, následně jim ministerstvo pro místní rozvoj pozastavilo účinnost. Mezitím byla připravena technická novela, která měla určitým požadavkům ministerstva vyhovět. Rada je odmítla s odůvodněním, že chce představit vlastní, velkou novelu. Tu připravil Matěj Stropnický, rada ji však neschválila a primátorka Krnáčová navrhla vlastní verzi.

Adriana Krnáčová a Matěj Stropnický
Zdroj: ČTK

Spory kolem předpisů vedly k roztržce v magistrátní koalici. O primátorčině protinávrhu rada předem nevěděla. ANO a ČSSD vyzvaly Trojkoalici, aby odvolala Stropnického. Výzvě nebylo vyhověno. Zastupitelský klub Pirátů následně přišel s tvrzením, že předpisy nevznikly v sekretariátu primátorky, jak Krnáčová tvrdila. Ta nařčení odmítla, pouze přiznala, že její verze vychází z původního znění, které připravil Tomáš Hudeček.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. „Praha je počtem obyvatel třikrát větší než druhé největší město, minulý rok ji navštívilo 6 milionů turistů, historické jádro je pod ochranou UNESCO, má specifické prostorové uspořádání,“ vysvětluje Hnilička, proč se výstavba v Praze s přestávkami již 200 let řídí specifickými předpisy.