Jičínská nemocnice má nový vjezd za téměř padesát milionů. Pacienti mají k dispozici i lékárnu

Krajská Oblastní nemocnice v Jičíně má nový hlavní vjezd do areálu za 48 milionů korun, informovali o tom zástupci Královéhradeckého kraje. Součástí modernizace vrátnice byla i stavba lékárny. Právě ta v nemocnici chyběla a pacienti museli chodit až do více než půl kilometru vzdálené lékárny. Realizace investice začala na podzim 2019 demolicí staré vrátnice. 

„Jedním z hlavních přínosů je nejen nová lékárna, ale i rozšíření hlavního vjezdu, které umožní lepší průjezdnost osobních vozů i sanitek a zajišťuje i pohodlný průchod pacientů,“ uvedl při otevření nové vrátnice náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček (Piráti).

Kraj zároveň nechal rozšířit zadní vjezd, který slouží pro vozidla záchranné služby. „Ten nyní umožňuje také bezpečný a rychlý příjezd požárních vozidel do areálu. Realizace investiční akce trvala 18 měsíců,“ doplnil náměstek.

Vrátnice mnoha funkcí

Moderní vrátnice zajišťuje čtyřiadvacetihodinový směnný provoz, který eviduje pohyb vozidel do a z areálu nemocnice a zároveň poskytuje informace návštěvníkům. Slouží také jako centrála pro elektrickou požární signalizaci, elektronickou zabezpečovací signalizaci, kamerový systém a pro spojování telefonních hovorů.

Nejpodstatnější změnou pro veřejnost je však nová lékárna, která doposud v nemocničním areálu chyběla. Otevřena bude ve všední dny od 08:00 do 16:00. Lékárna má dvě výdejní místa, jedno pro nemocnici a druhé pro veřejnost, které je přístupné bezbariérově z areálu nemocnice a z Bolzanovy ulice. „Zlepší se distribuce léků pro jednotlivá nemocniční oddělení i komfort pro pacienty, kteří to dosud měli k nejbližší lékárně zhruba 600 metrů,“ uvedl radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Areál jičínské nemocnice stojí na bývalém vojenském cvičišti, kde mezi roky 1922 a 1930 vznikly první nemocniční budovy. V této době byla postavena i stará vrátnice. Ta už nevyhovovala moderním provozním požadavkům.