Liberecký kraj neuspěl s žalobou. Akcie dopravců podle soudu nesmí nakupovat bez veřejné zakázky

Krajský soud v Brně zamítl žalobu Libereckého kraje na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kraj se snažil zvrátit rozhodnutí úřadu, podle kterého není možné nakupovat akcie autobusových dopravců mimo výběrové řízení. O verdiktu ČT informovala mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová. Kraj se může bránit kasační stížností.

Martin Půta
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

„Žaloba se zamítá. Žalobce nemá právo na náhradu nákladů řízení,“ stojí v rozsudku Krajského soudu v Brně. Soud dříve rozhodl ve prospěch Libereckého kraje, ale ÚOHS se bránil kasační stížností a u Nejvyššího správního soudu (NSS) loni v říjnu uspěl. Krajský soud se tedy věcí musel zabývat znovu a rozhodnout v souladu s názorem NSS.

ÚOHS v roce 2017 rozhodl, že kraj nesmí nakupovat akcie autobusových dopravců přímo. Podle úřadu je nutné vyhlásit veřejnou zakázku. Liberecký kraj mimo zadávací řízení připravoval nákup akcií ČSAD Liberec, ČSAD Česká Lípa a společnosti BusLine (dnes Witbystar), aby tak vyřešil dlouhodobé potíže se zajištěním veřejné dopravy. Jako nejjednodušší a nejlevnější variantu pro vytvoření vlastního dopravce doporučili odborníci nákup akcií již existující firmy. Nejdál se dostala jednání s ČSAD Liberec. Kraj chtěl za 14,353 milionu korun odkoupit 86 procent akcií od majoritního vlastníka a dalších 20 milionů se chystal do firmy investovat, protože byla na pokraji insolvence.

Půta si myslí, že postupoval správně

Dohodu tehdy schválili krajští radní i valná hromada dopravce, nakonec se ale koupě neuskutečnila. Záměr napadla u ÚOHS konkurenční společnost BusLine (dnes Witbystar) kvůli údajnému obcházení zákona o veřejných zakázkách. Úřad nejprve pochybení neshledal, pak jí dal ale za pravdu. Liberecký kraj nákup vyřešil tak, že akcie ČSAD Liberec v roce 2018 koupil prostřednictví vlastní již dříve založené společnosti Autobusy LK. Rozhodnutí ÚOHS ale zároveň napadl u soudu.

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) již po rozhodnutí NSS v říjnu avizoval, že rozsudek krajského soudu bude možné znovu napadnout kasační stížností. „Zároveň analyzujeme možnost obrátit se v této precedentní věci na Ústavní soud,“ řekl tehdy ČTK.

Hejtman je přesvědčen o tom, že v nákupu akcií postupoval kraj správně. Klíčovým bodem sporu je podle Půty otázka, zda jsou, nebo nejsou akcie věcí, na jejichž nákup se vztahuje zákon o veřejných zakázkách. I NSS ve svém rozhodnutí přiznal, že si je vědom toho, že u korporátních akvizic je postup v zadávacím řízení velice těžko představitelný, neboť zadavatel má typicky (a oprávněně) zájem o konkrétní společnost. Upozornil i na to, že ministerstvo pro místní rozvoj počítá v připravované novele zákona s doplněním v tomto duchu.