Městům chybí lidé na veřejně prospěšných pracích, nemají na ně dost peněz

Ubývá lidí, kteří v rámci veřejně prospěšných prací čistí ulice. Stát na ně posílá totiž méně peněz. Radním pak tito lidé chybí. Některá města proto uvažují, že je zaměstnají a začnou platit ze svých rozpočtů. 

Video Studio ČT24
video

Studio Ústí nad Labem: Městům chybí lidé na veřejně prospěšné práce

Věřejně prospěšné práce jsou hlavně pro dlouhodobě nezaměstnané, mají jim pomoct znovu získat pracovní návyky. Uchazeči mohou nejčastěji získat pracovní smlouvu na rok a za práci získávají minimální mzdu. Úřad práce na ni přispívá zhruba devadesáti procenty.

Celková částka ale každým rokem klesá. Zatímco před pěti lety dával stát na tyto mzdy více než dva a půl miliardy korun, nyní je suma čtyřikrát nižší. Méně peněz pro lidi na veřejně prospěšných pracích je podle Úřadu práce hlavně proto, že klesá nezaměstnanost.

Děčín zvažuje část pracovníků zaměstnat

Například dečínské ulice tak bude příští měsíc uklízet zřejmě pouze deset lidí na veřejně prospěšných pracích. V minulosti jich přitom bylo i pětkrát více. Většině lidí totiž pracovní smlouvy skončily ještě před Vánoci, a to po deseti měsících. Smlouvy jim Úřad práce na obvyklý rok neprodloužil. Dalším pracovníkům pak smlouvy vyprší během ledna. 

Zájem o tento typ práce je přitom v Děčíně, podobně jako v minulosti vysoký. „I nyní převyšuje počet míst, která radnice může vypsat. Navíc skončila i dotace Evropské unie, která se zaměstnáváním lidí, kteří byli dlouho bez práce, pomáhá – a čeká se na novou. Města se tedy touto dobou nachází v určitém mezidobí, kdy zatím vyčkávají, odkud kolik peněz přijde a kolik lidí na úklid ulic nakonec budou moct najmout,“ popsala redaktorka ČT Petra Musilová. 

Děčín nyní uvažuje, že část lidí, kteří se v této pozici osvědčili, přímo zaměstná. Mohli by se starat třeba o úklid hřbitovů. 

Pracovníci chybí i v Ústí nad Labem 

Nedostatek lidí na veřejně prospěšných pracích má například i obvod v Ústí nad Labem Severní Terasa. Tam jich nyní pracuje přes třicet. V minulosti jich ale bylo jednou tolik. Podle starosty obvodu Jaroslava Šimanovského (ANO) jsou tito pracovníci nesmírně důležití.

„Bez nich bychom nemohli zajistit úklid celého obvodu, který je dost rozsáhlý,“ poznamenal s tím, že jsou pro fungování městské části nezbytní. „Museli bychom si najímat firmy a na to bychom z našeho rozpočtu neměli prostředky,“ dodal. Ideálně by podle něj obvod potřeboval na úklid veřejných prostorů 45 až 50 lidí.

„Peníze přichází z Úřadu práce. My musíme dodotovávat částku jejich mezd,  to znamená asi čtyři a půl tisíce na jednoho člověka, což je pro náš rozpočet docela zásadní. Tím, jak se zvedají minimální mzdy, tak se musí doplácet i tato částka včetně odvodů, “vysvětlil Šimanovský. 

Kvůli komplikovanému schvalování rozpočtu těsně před Vánoci není zatím jasné, kolik peněz budou mít úřady práce k dispozici letos. Mělo by se tak stát do jara.