Strany na jihu Čech podepsaly koalici. Vedení kraje se chce soustředit na boj s covidem

Zástupci stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a hnutí Jihočeši v pátek podepsali na jihu Čech koaliční smlouvu. V 55členném zastupitelstvu budou mít 29 mandátů. Hejtmanem by se měl stát lídr ODS Martin Kuba. Placených pozic uvolněných radních bude šest, o jednu méně než v minulém volebním období.

Lídr ODS Martin Kuba, dosavadní hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) a Pavel Hroch (Jihočeši) podepisují koaliční smlouvu
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pacner

Kdy se sejde ustavující zastupitelstvo, není jasné, protože krajský soud eviduje žalobu na platnost voleb. „Na jednání krizového štábu jsme dostali informaci od ředitele krajského úřadu, že nějaká stížnost na krajském soudě leží, ale žádnou oficiální zprávu jsem neviděl,“ uvedl Kuba.

Mluvčí krajského soudu Ivana Vobejdová v pátek uvedla, že žádná stížnost na soud zatím nedorazila. Pokud stížnost nebude, mělo by se ustavující zastupitelstvo sejít 29. října, zřejmě distančně.

„Hlavní cíl koalice je definován tím, co se teď venku děje. V téhle chvíli musíme všichni napnout maximálně síly k tomu, abychom v Jihočeském kraji zvládli to, co se na nás valí, abychom to zvládli v nemocnicích, abychom měli dost lůžek pro Jihočechy, kteří je budou potřebovat. Abychom na to byli připraveni v sociálních službách,“ řekl Kuba.

„Na to jsme teď napřímili všechnu naši sílu. Zatím ignorujeme rozdělování pozic, komisí nebo výborů, protože to jsou všechno podřadné věci. Vážím si toho, že koalice vnímá jako jasnou prioritu ochránit Jihočechy v době pandemie,“ dodal.

V radě by měla mít ODS i s hejtmanem tři místa, stejně jako ČSSD a KDU-ČSL s TOP 09, Jihočeši dvě. Placených pozic radních bude šest, o jednu méně než v minulém volebním období.

V placených pozicích radních budou vedle Kuby Lucie Kozlová (ODS), František Talíř z KDU-ČSL, Antonín Krák z ČSSD, Pavel Klíma z TOP 09 a Pavel Hroch z hnutí Jihočeši 2012. Zbylými členy rady by se měli stát za ODS Tomáš Hajdušek, za ČSSD Miroslav Joch a Olga Bastlová, Jan Bartošek z KDU-ČSL a Jiří Fišer za hnutí Jihočeši 2012.

Volby v kraji těsně vyhrálo ANO před ODS. Oba subjekty tak mají po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.