Kraj dá benešovské nemocnici 30 milionů korun na ztrátu kvůli kyberútoku, oznámila hejtmanka

Středočeský kraj poskytne benešovské nemocnici 30 milionů korun na ztráty způsobené počítačovým kryptovirem. O přidělení neinvestiční dotace rozhodli krajští radní. Schválit to ještě musí koncem ledna zastupitelé, uvedla v pondělí hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Jaroslava Pokorná Jermanová
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Kryptovirus ochromil provoz benešovské nemocnice 11. prosince, k útoku se nikdo nepřihlásil. Zařízení fungovalo v omezeném režimu, zpátky do plného provozu se ho podařilo uvést 30. prosince.

Benešovská nemocnice vyčíslila provozní ztrátu za prosinec na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Deset milionů je nemocnice schopná zaplatit ze svých zdrojů. 

Podle hejtmanky jde o první čísla, která se budou upřesňovat. Ředitel nemocnice Roman Mrva upozornil, že ještě nejsou uzavřené ambulantní a hospitalizační účty a zpracovány faktury od všech, kteří se podíleli na odstraňování škod.

„V tuhle chvíli nevíme, jak se to odrazí v úhradách za péči o pacienty,“ uvedla Pokorná Jermanová. Nemocnice podle ní kvůli omezení péče přišla odhadem o tři miliony korun denně. „Budeme se o tom ještě bavit s pojišťovnami,“ dodala.

Podle kraje nešlo o cílený útok 

Po kyberútoku nebylo v nemocnici možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace musely být zrušené. Na obnovení provozu se podílel tým specialistů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Nyní už zařízení funguje standardně, odložené operace budou provedeny v lednu a únoru. „Jednotlivé stanice, základní provozy jsou dané dohromady, ale náprava systému potrvá ještě minimálně půl roku,“ odhadla hejtmanka.

Policie případ vyšetřuje jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Hejtmanství už dříve uvedlo, že nešlo o cílený útok a nebylo požadováno výkupné.

Kraj je podle hejtmanky připraven připojit se jako poškozený s nárokem na náhradu škody v rámci trestního řízení. Vedení kraje pověřilo Středočeské inovační centrum, aby se zabývalo opatřeními ke zvýšení bezpečnosti v krajských nemocnicích a jejich lepší ochranou před kyberútoky.