Hamáček zrušil odvolání ředitelky pražského magistrátu Děvěrové, píše Neovlivní.cz

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zrušil souhlas svého předchůdce Lubomíra Metnara (za ANO) s rozhodnutím o odvolání ředitelky pražského magistrátu Martiny Děvěrové. Dodal ale, že odvolání jako takové je v plné působnosti Prahy. O konci Děvěrové rozhodla na začátku července primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Dostatečně aktivně podle ní neřešila situaci kolem udělování dotací na sport, kvůli němuž zasahovala na magistrátu policie. Informoval o tom web Neovlivní.cz.

Jednání pražských zastupitelů
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Souhlas s odvoláním Metnar podle Hamáčka nevyslovil ve správním řízení podle správního řádu, a navíc ho řádně neodůvodnil, byl tak porušen zákon. „Jak bude reagovat hlavní město Praha, je plně v jeho působnosti, protože samotný úkon o odvolání ředitelky magistrátu je v samostatné působnosti města. Ministerstvo nemá zákonnou pravomoc vstupovat do tohoto vztahu, což jsem ostatně i výslovně uvedl v odůvodnění rozhodnutí,“ uvedl Hamáček.

Krnáčová odvolala ředitelku 3. července s tím, že má souhlas ministra Metnara. Podle webu Neovlivní.cz. je bez souhlasu ministra odvolání úředníků v pozici Děvěrové neplatné. 

Rozhodnutí zůstává v platnosti, tvrdí Krnáčová

Primátorka je ale přesvědčená o platnosti svého rozhodnutí. „To odvolání samozřejmě platné je. Nutný je souhlas ministra, ten už jednou byl udělen a paní Děvěrová odvolána. Pokud teď ministerstvo napadá svůj vlastní interní proces a ruší zpětně souhlas, který udělilo, tak to si musí vyřešit sami. To je věcí pouze ministerstva,“ uvedla.

Pro ni zůstává Děvěrová odvolána. „Pan ministr zrušil zpětně souhlas, nikoliv odvolání jako takové. Těch pochybení ve vedení úřadu bylo dost a já nehodlám tolerovat, aby na magistrát chodili vyšetřovatelé několikrát do roka, protože se problém neřeší,“ dodala.

Hamáčkův krok naopak vítá Martina Děvěrová. „S odmítavou reakcí paní primátorky jsem počítala, proto jsem ve věci podala též žalobu k soudu. Více se k záležitosti nechci vyjadřovat. Pokusím se najít smírné řešení s městem, avšak ne prostřednictvím médií,“ uvedla pro ČT.

Spor o sportovní granty

V červnu na magistrátu zasahovala policie v souvislosti s granty na sport a tělovýchovu a kvůli dotacím ministerstva školství přišli policisté na úřad už loni v květnu. Zajímali se o ředitelku magistrátního odboru sportu Soňu Fáberovou.

Děvěrová, která vedla úřad po vítězství ve výběrovém řízení od února 2015, přistoupila podle primátorky ke kauze liknavě a dostatečně ji neřešila. Děvěrová s odvoláním nesouhlasila a podala rozklad a uspěla. V SMS zprávě pro citovaný web potvrdila, že se vrátit rozhodně chce. „Chci se jistě vrátit. Nic dalšího ale v tuto chvíli komentovat nechci,“ uvedla.

S kauzou se podle serveru bude muset nejspíš vypořádat nové politické vedení magistrátu, které vzejde z říjnových voleb. Krnáčová v čele hlavního města končí.