Demolici nádraží v Duchcově komplikuje přítomnost azbestu. Protáhne se minimálně o dva měsíce

Demolice starého nádraží v Duchcově potrvá minimálně další dva měsíce. Firma, která ji provádí, totiž narazila na azbest. Přestože nehrozí nebezpečí, práce se zpozdí kvůli odpadu, který je nyní nutné důkladně třídit.

Video Události
video

Nebezpečí nehrozí, je ale nutné přijmout opatření

Padesát let opuštěná budova nádraží v Duchcově byla ještě před dvěma lety pod památkovou ochranou. Nyní ji likvidují demoliční stroje. Práce ovšem zpomalila eternitová střecha s azbestem, která se propadla do sklepa. Stroje tak musí obvodové zdi pomalu odlupovat, aby nebyl nebezpečný odpad zavalen.

Dlouhodobé vdechování azbestu může způsobit rakovinu plic. K bezpečnostním opatřením, která byla kvůli jeho přítomnosti přijata, se firma zajišťující demolici nevyjádřila. Obecně ale platí, že se musí odvážet v utěsněných obalech. Kromě toho by měla také společnost zajistit, aby se prach nedostal do okolí stavby.

Plány s místem, které vznikne po demolici, radnice měnit nebude. Plocha totiž prý bude vyčištěná a nebezpečný odpad na skládce.

„Bude tady pouze zatravněná plocha, to je jediné možné řešení. V územním plánu máme, že se jedná o občanskou vybavenost,“ uvedl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD).

Nádraží začalo chátrat kvůli přeložení trati

Naposledy jely vlaky ke starému nádraží v Duchcově v roce 1968. Budova byla postavena v roce 1873 na trati spojující Ústí nad Labem s Chomutovem. Na konci 60. let ale byla přeložená, a tak začala budova chátrat. Město nádraží koupilo před šesti lety, loni v únoru se mu na jeho demolici podařilo získat dotaci.