Dům v Mikulandské ulici, kde se zřítila dvě patra, se nakonec bourat nemusí

Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy není podle výsledků aktuálních měření nutné zbourat. Zachována by měla být i čelní stěna, za níž se minulý týden v úterý zřítila dvě patra a suť zranila tři dělníky. Řekl to Vojtěch Kostiha, mluvčí firmy Metrostav, která budovu rekonstruuje. Statik krátce po zřícení stropů označil budovu za nestabilní.

Zřícený dům v Mikulandské ulici v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Tereza Kurfiřtová

Následující dva týdny bude stavební firma provádět zabezpečovací a bourací práce ve východním křídle, aby budovu stabilizovala. „Dle aktuálních měření se celá budova bourat nebude, což platí i pro stěnu s fasádou do ulice,“ uvedl Kostiha po jednání firmy se stavebním úřadem Prahy 1.

Mikulandská ulice byla pro dopravu několik dní uzavřena. „Pokud večerní měření neprokážou pohyb, bude ulice zprovozněna od úterního rána,“ dodal Kostiha. Den po neštěstí se do ulice dostali za doprovodu policie pouze lidé, kteří v ulici bydlí nebo pracují. Pro všechny pěší se Mikulandská otevřela ve středu odpoledne, kdy kriminalisté ukončili ohledání místa.

Kriminalisté prvního policejního obvodu a krajského ředitelství nyní neštěstí prošetřují. Vyžádali si k tomu odborné posudky, jejichž vypracování bude podle policejního mluvčího Tomáše Hulana trvat několik týdnů.

/*json*/{"map":{"lat":50.08160099767469,"lng":14.41719892195124,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.08137380366388,"lng":14.417987491401618,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Bezpečnost práce jsme neporušili, tvrdí Metrostav

Hasiči krátce po zřícení části budovy našli pod troskami dva lidi, třetí zraněný člověk vyprostit nepotřeboval. Všichni tři dělníci skončili v nemocnici, přičemž stav jednoho z nich byl velmi vážný. Záchranná služba ho v umělém spánku převezla do Ústřední vojenské nemocnice. Kvůli obavě, že pod sutí jsou další lidé, hasiči trosky odklízeli do nočních hodin. Nakonec nikoho nenašli. Poté budovu ohledala policie a ve čtvrtek dopoledne ji předala stavební firmě.

Dům, který není památkově chráněný, byl postaven na konci 19. století. Sídlila v něm základní škola. Po přestavbě se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty UMPRUM. Podle Metrostavu nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce.

Na místo zřícené budovy se přijela v úterý podívat i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Řekla, že je potřebné prověřit i roli památkářů Národního památkového ústavu, kteří podle ní možná nutili projektanty k „nestandardním postupům“. Národní památkový ústav takový výrok označil za absurdní a jakoukoliv odpovědnost odmítl. Uvedl, že postupoval vždy standardně a v souladu se zákonem o památkové péči.