Ostravská fakultní nemocnice chce nové kliniky. Stále postrádá desítky lékařů a sester

Obměněné vedení ostravské fakultní nemocnice představilo strategii rozvoje do konce roku. Investovat chce do nových pavilonů, vzniknout má i několik nových klinik. Nový ředitel Evžen Machytka řeší i personální situaci.

Video Změny ve FN Ostrava
video

Změny ve FN Ostrava

Ta byla podle něj po odvolání bývalého ředitele Svatopluka Němečka vypjatá. „Vedení nemocnice již přijalo 30 sester a 20 lékařů. Zároveň ale připustilo, že několik desítek sester a lékařů stále postrádá,“ sdělila redaktorka České televize Denisa Kotková, podle níž nejvíce odborníků chybí na oddělení neurochirurgie.

Počet lékařů podle Machytky aktuálně splňuje potřeby takzvané systemizace, což jsou nejmírnější kritéria na minimum pracovníků, kteří mohou na oddělení pracovat. „Nicméně probíhá hloubkový personální audit a chceme identifikovat některé kliniky, kde třeba máme zdánlivý dostatek, ale realita může být jiná,“ uvedl Machytka.

V plánu jsou nové kliniky

Management Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) chce kromě stabilizace počtu zaměstnanců zřídit také nové kliniky. Vzniknout by měla například II. interní klinika se zaměřením na gastroenterologii a diabetologii, ale přibýt by mohla i robotická klinika a akreditované pracoviště pro klinickou imunologii, které v regionu chybí.

Nemocnice chce zdvojnásobit také počet lůžek na plicní klinice. „Denně musí odmítat až pět pacientů,“ zmínila Denisa Kotková.

„Budu velice spokojený, když k navýšení některých lůžkových kapacit dojde v horizontu pár měsíců a vzniku některého nového pracoviště dejme tomu do jednoho roku.“

Evžen Machytka

ředitel Fakultní nemocnice Ostrava

„Identifikovali jsme obory, u kterých rozhodně nejsme odborně na špici v rámci Moravskoslezského kraje. Z logiky věci se domnívám, že fakultní nemocnice ani nemůže mít žádné jiné ambice, než dosahovat té nejšpičkovější úrovně,“ uvedl důvody pro vznik pracovišť Machytka, který se jako lékař zaměřuje na gastroskopii, kolonoskopii nebo endoskopickou léčbu obezity. Podle něj se chce nové vedení FNO výrazně soustředit také na rozvoj kardiologie a robotické chirurgie.

Podle ředitele už nemocnice začala o možném rozšíření jednat s představiteli největší zdravotní pojišťovny VZP. Jednání jsou však zatím v počátku.

Za nejdůležitější investici pro budoucí rozvoj nemocnice ředitel považuje vybudování moderních operačních sálů, kterých by nemocnice potřebovala deset. Ve špatném stavu je podle Machytky například i krevní centrum.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) v únoru odvolal bývalého ředitele, někdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Ministerstvo jeho tehdejší odvolání zdůvodnilo manažerským selháním vedoucím k odborné a personální destabilizaci nemocnice, umělým navyšováním hospodářského výsledku a střetem zájmů. Vedením nemocnice byl dočasně pověřen právě Machytka, který pak zvítězil ve výběrovém řízení.

Nemocnice má téměř 3300 zaměstnanců. Loni hospitalizovala 44 966 pacientů a provedla 611 853 ambulantních vyšetření.