Muž, který způsobil požár továrny na mucholapky, dostal u soudu podmínku

Okresní soud Brno-venkov potrestal podmíněným trestem muže, který předloni nechtěně zapálil továrnu na mucholapky v Židlochovicích na Brněnsku. Muži za obecné ohrožení z nedbalosti hrozil až pětiletý trest vězení. Škodu firma vyčíslila na bezmála dvacet osm milionů korun.

Požár papírny a výrobny mucholapek v Židlochovicích
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Hala na výrobu mucholapek firmy Papírna Moudrý shořela v Židlochovicích v prosinci 2016. Podle žalobce tehdy pětadvacetiletý Rudolf Láník požár způsobil neodbornou manipulací s horkovzdušnou pistolí. Muž sám tehdy při požáru utrpěl vážné popáleniny. Nikdo další se nezranil.

Vznítily se výpary technického benzinu

Shořela celá výrobní část, uchráněny zůstaly sklady. Škodu zaplatila pojišťovna. Podle vyšetřovatele muž manipuloval s horkovzdušnou pistolí v malé místnosti, kde byl uskladněný například i technický benzin a zřejmě jeho výpary se následně vznítily.

Láník pistolí odstraňoval lep na trubkách stroje. Podle obhájce Láník jako zaměstnanec firmy dostal jen povšechné instrukce od svých kolegů a nikdo ho řádně neproškolil.

Soudkyně: za škodu odpovídá zaměstnavatel

Podle předsedkyně senátu Kateřiny Stýblové obžalovaný, pokud použil horkovzdušnou pistoli v blízkosti výbušných látek, mohl předvídat možnost vzniku požáru. Na druhou stranu jeho jednání nelze podle soudkyně hodnotit jako exces, navíc šlo o pracovní náplň zaměstnance a je to tudíž zaměstnavatel, který odpovídá za škodu vzniklou zaměstnancem.

Soud tak obžalovaného Láníka potrestal dvěma lety vězení, trest podmíněně odložil na třicet měsíců. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání, obhajoba se práva na odvolání vzdala.