Místo milionů za pojišťovací podvod půjde za mříže. Najal si „pyrotechniky“ k likvidaci vily, při výbuchu zahynuli

Olomoucký vrchní soud ve středu pravomocně potvrdil čtyřletý trest šestapadesátiletému Chorvatu Goranu Bobanovi za pojišťovací podvod a neposkytnutí pomoci. Podle obžaloby dal v roce 2015 vyhodit do vzduchu svou luxusní vilu v Šenově u Nového Jičína. 

Chorvat Goran Boban před soudem
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Zemřeli při tom dva lidé, kteří výbuch připravili. Muži původně hrozilo až osm let vězení. Proti rozsudku se odvolal pouze obžalovaný. Podle soudu je právní kvalifikace i trest na místě a je přiměřený.

„Obžalovaný se trestné činnosti s dalšími již zemřelými pachateli dopustil tím, že do suterénu domu umístil propanbutanové lahve, vojenskou trhavinu a rozbušku, čímž chtěl vyvolat pojistnou událost a dosáhnout pojistného plnění ve výši nejméně čtyři miliony korun.“

Stanislav Cik

mluvčí vrchního soudu

Boban si čtyřletý trest odpyká ve věznici s ostrahou, uložen mu byl také peněžitý trest půl milionu korun, doplnil mluvčí Cik. Pokud ho nezaplatí, půjde na další půlrok za mříže.

Tragédie se odehrála v lednu 2015. Podle obžaloby muži krachovalo manželství i firma a on potřeboval peníze. Proto si najal dva krajany, kteří měli z armády zkušenosti s výbušninami. Podle obžaloby se s nimi domluvil, že ve vile připraví výbuch a on bude po pojišťovně žádat náhradu škody. V lednu 2015 přijeli do Nového Jičína oba Chorvati, kteří měli výbuch iniciovat.

Mužům se ale příprava nepovedla: rozbuška explodovala předčasně a zapříčinila výbuch dvou desetikilových propanbutanových lahví. Exploze zničila stěny několika sklepních místností a způsobila pád části stropu. Oba Chorvati pod sutinami zahynuli.

Jejich těla se našla až po několika měsících. V té době už po nich policie pátrala a nedaleko vily našla auto jednoho z nich. Boban, přestože podle žalobce věděl, že v sutinách jsou dva lidé, o tom neřekl ani záchranářům. Obžalovaný to odmítl, prý netušil, že ve sklepě někdo je.

Způsobenou škodu pojišťovna odhadla na několik milionů korun. Vzhledem k okolnostem peníze nevyplatila.

 

Video Policie objevila v troskách domu v Šenově dva mrtvé
video

Policie objevila v troskách domu v Šenově dva mrtvé