Deset let staré sanitky jdou do šrotu. Olomouc je nahradí 30 novými vozy

Tři desítky nových sanitek zhruba za 61 milionů korun pořídí do roku 2020 olomoucké hejtmanství zdravotnické záchranné službě. Nové sanitky nahradí dosud sloužící vozy. Ty jsou deset let staré. Podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) z nich mnohé mají najeto přes 400 000 kilometrů.

Záchranná služba. Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

První letošní dodávka čítá deset vozů, které záchranná služba dostane na přelomu září a října. Zbývajících 20 sanitek záchranáři obdrží v následujících dvou letech.

Vozidla dostanou záchranáři v plné výbavě. Sanitky budou mít pohon všech kol, aby mohly bez potíží zasahovat i v hůře dostupných oblastech. Postupně by je měly obdržet všechny základny krajských záchranářů.

„Půjde o obrovský kvalitativní skok. Současná vozidla jsou již zastaralá a prodražuje se také jejich servis.“

Jan Weinberg

ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje

„Zajištění kvalitní záchranné služby je pro hejtmanství naprostou prioritou. Nejde jen o nákup nových sanitek, vloni jsme třeba zaplatili stavbu dalšího heliportu a chystáme se na pořízení moderních defibrilátorů,“ uvedl Okleštěk.

Modernizovalo se už loni na jaře

Osm nových vybavených sanitek dostala Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje už loni na jaře. Krajský úřad za ně tehdy zaplatil bezmála 25 milionů korun.

Záchranná služba má nyní k dispozici pět desítek sanitních vozů, které jsou rozmístěny na 16 výjezdních stanovištích. Průměrné stáří sanitních vozů loni na jaře přesahovalo pět let.

Olomoucký kraj v roce 2015 zrušil tendr na dodávku dvou desítek nových sanitek v hodnotě téměř 80 milionů korun, jehož podmínky kritizovali někteří prodejci aut. Sanitky chtěl úřad pořídit s pomocí dotací. Hejtmanství poté rozhodlo, že bude vozový park záchranné služby nadále obnovovat postupně z vlastních prostředků.