Vzniká centrum pro roboty, kteří spolupracují s lidmi. Firmy si vyzkouší jejich schopnosti

V areálu Moravskoslezského inovačního centra (MSIC) v Ostravě vzniká centrum kolaborativní robotiky. Ta vyvíjí a zkoumá roboty, kteří umějí spolupracovat s lidmi. Zázemí za téměř čtyři miliony korun bude sloužit zejména malým a středním firmám, aby si ověřily, zda je pro ně vhodné využít v provozech tyto stroje, které s člověkem pracují bez fyzických bariér.

Kompaktní robot pro spolupráci s lidmi
Zdroj: ABB

Centrum by se mělo otevřít na konci června. Potvrdil to Ladislav Glogar, výkonný ředitel Moravskoslezského automobilového klastru, který robotické centrum projektuje. Oblast kolaborativní robotiky se podle Glogara nejen v automobilovém průmyslu rychle vyvíjí. V centru najdou využití tři typy robotů.

Nejmasivnější z nich, roboty Fanuc, umějí manipulovat s velmi těžkými předměty. Jejich zatížení může činit až 2,3 tuny, dosah ramen se blíží téměř pěti metrům. Využití proto naleznou například v automobilovém průmyslu.

Pomocník od Universal Robots manipuluje s mnohem menšími předměty, jejich hmotnost se vesměs pohybuje do deseti kilogramů. Uplatnění nalézá při automatizovaném přesouvání výrobků, ale také lepení spojů i balení produktů.

Kompaktní dvouramenný robot YuMi společnosti ABB, se kterým se budou moci zájemci také setkat v MSIC, je díky duálním pažím a přesnému vizuálnímu systému schopen regulovat zpětnou vazbu vynaložené síly. Obsahuje rovněž četné bezpečnostní prvky, díky tomu dokáže spolupracovat s lidmi na stejných úkolech.

Podle výrobce umí jeho robotická ramena „manipulovat s libovolnými předměty od švýcarských hodinek po tablety, a to s přesností, jakou je třeba pro navléknutí nitě do ucha jehly“.

Roboty zpočátku povede jeden specialista 

Projekt centra o rozloze 120 metrů čtverečních hradí klastr a jeho členové, na řešení a využívání centra se podílí i MSIC. Pracuje v něm jeden špičkový technik, v budoucnu se počet zaměstnanců možná rozšíří.

„Kolaborativní robot je robot, když to řeknu jednoduše, bez klece, jinými slovy robot, který dokáže spolupracovat s člověkem ,ruku v ruce‘. Nepotřebujete mezi tím vekou bariéru, protože toto je činnost, která zejména u operací relativně jednoduchých, ale ergonomicky třeba namáhavých znamená náhradu člověka.“

Ladislav Glogar

výkonný ředitel Moravskoslezského automobilového klastru

Výkonný ředitel MSIC Pavel Csank řekl, že centrum kolaborativní robotiky umožní majitelům malých a středních firem otestovat si technologie v cenových i technologických podmínkách, k nimž by se nikdy nedostali.

„Zpravidla majitel malé firmy je závislý na obchodnících, kteří prodávají složité technologie. Nemá šanci rozlišit, co je dobré a kdy obchodník chce jenom prodat svůj produkt, a neřekne mu, že objektivně existují i lepší věci,“ upřesnil.

Moravskoslezský automobilový klastr má 77 členů, mezi nimiž je kromě firem i pět univerzit a střední školy. Národní klastrová asociace mu udělila cenu Zlatý klastr za loňský rok. 

Podle náměstka moravskoslezského hejtmana Jana Krkošky (ANO) má automobilový klastr smysl a intenzivně pomáhá malým a středním podnikům. „Na druhé straně si uvědomujeme, že nám některé klastry chybí. Třeba dřevařský klastr existuje, ale není vůbec rozvinut. Je potřeba i tenhle klastr podporovat v návaznosti na okrajové okresy, kde je právě dřevo hlavní surovinou pro práci,“ podotkl Krkoška.