Psi se učí vyčenichat rakovinu. Někteří mají i 90procentní úspěšnost

Mohou psi pomoci s odhalováním rakoviny? Výzkumníci v Kopřivnici, kteří je trénují v odhalování některých druhů této nemoci, jsou o tom přesvědčeni. Průběžné výsledky dokazují, že psi umějí vyčenichat infikovaný vzorek už v prvopočátku nemoci, tedy ještě dřív, než to dokážou přístroje.

Video Psi vycítí rakovinu
video

Psi vycítí rakovinu

„Metoda už se využívá například v USA, v Anglii nebo Francii. Možnost včasné diagnostiky vítají i někteří lékaři. Pacientům by mohla zvýšit pravděpodobnost vyléčení,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová.

Například psovod Jaromír Šustek s dlouhosrstým německým ovčákem Idarem jezdí do Kopřivnice trénovat jednou týdně. Zvíře pak musí mezi vzorky rozpoznat ten, který obsahuje rakovinotvorné buňky. Podobně v Kopřivnici trénuje vyhledávání rakoviny i dalších 14 psů různých ras.

Diagnostickou metodu začali před několika lety rozvíjet Petra Matulová a Spiros Tavandzis, spoluzakladatelé spolku České centrum signálních zvířat. Podle jejich teorie pach nádoru přechází do krve, odkud se dostávají do séra i plazmy. S tou potom výzkumníci a kynologové pracují.

Hledají pach rakoviny vaječníků a plic

V současné době se výzkumníci zaměřují na vyhledávání rakoviny plic a vaječníků. Kompletní výcvik psa pro vyhledání rakoviny trvá zhruba rok a půl. A například fenka slovenského čuvače Killi má v kopřivnických testech více než 90% úspěšnost.

„Každá metoda, byť je neověřená a vypadá fantaskně, tedy že bychom mohli využít psů například k vyhledávání rakoviny, může mít větší citlivost k vyhledávání časných stádií nemocí.“

Jaromír Roubec

primář plicního oddělení, Vítkovická nemocnice

Zakladatelé centra dosud financovali projekt ze svých peněz. „Momentálně jsme vyhráli dotaci z Moravskoslezského kraje. Ten nás podpoří, také nás podporuje město,“ dodala Petra Matulová.

Do budoucna chtějí výzkumníci metodu certifikovat a rovněž rozšířit počet vyhledávaných nemocí. Jedná se mimo jiné o rakovinu prostaty a Alzheimerovu nemoc.