
Psi vycítí rakovinu
„Metoda už se využívá například v USA, v Anglii nebo Francii. Možnost včasné diagnostiky vítají i někteří lékaři. Pacientům by mohla zvýšit pravděpodobnost vyléčení,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová.
Například psovod Jaromír Šustek s dlouhosrstým německým ovčákem Idarem jezdí do Kopřivnice trénovat jednou týdně. Zvíře pak musí mezi vzorky rozpoznat ten, který obsahuje rakovinotvorné buňky. Podobně v Kopřivnici trénuje vyhledávání rakoviny i dalších 14 psů různých ras.
Diagnostickou metodu začali před několika lety rozvíjet Petra Matulová a Spiros Tavandzis, spoluzakladatelé spolku České centrum signálních zvířat. Podle jejich teorie pach nádoru přechází do krve, odkud se dostávají do séra i plazmy. S tou potom výzkumníci a kynologové pracují.
Hledají pach rakoviny vaječníků a plic
V současné době se výzkumníci zaměřují na vyhledávání rakoviny plic a vaječníků. Kompletní výcvik psa pro vyhledání rakoviny trvá zhruba rok a půl. A například fenka slovenského čuvače Killi má v kopřivnických testech více než 90% úspěšnost.
„Každá metoda, byť je neověřená a vypadá fantaskně, tedy že bychom mohli využít psů například k vyhledávání rakoviny, může mít větší citlivost k vyhledávání časných stádií nemocí.“
Jaromír Roubec
Zakladatelé centra dosud financovali projekt ze svých peněz. „Momentálně jsme vyhráli dotaci z Moravskoslezského kraje. Ten nás podpoří, také nás podporuje město,“ dodala Petra Matulová.
Do budoucna chtějí výzkumníci metodu certifikovat a rovněž rozšířit počet vyhledávaných nemocí. Jedná se mimo jiné o rakovinu prostaty a Alzheimerovu nemoc.