Olomouckou univerzitní menzu brzy čeká rekonstrukce. Otevře se až v září

Na několik měsíců se olomouckým vysokoškolským studentům uzavře největší univerzitní menza na třídě 17. listopadu. Důvodem bude rozsáhlá rekonstrukce za zhruba 115 milionů korun. Studenti se v menze naposledy letos v dubnu najedí v pátek 27., otevřena bude znovu v polovině září.

Univerzitní menza
Zdroj: Univezita Palackého v Olomouci

Stavební práce se zaměří například na nové dispoziční uspořádání, kuchyň bude vybavena novou gastronomickou technikou a komfortnějším zázemím pro strávníky. Menza má nyní kapacitu téměř 400 míst.

Půdorys nově navržené menzy 1.12 MB

Vysokoškolští studenti budou moci během rekonstrukce využívat další menzy univerzity, které budou nadále fungovat v nezměněném provozu. Musí v nich však počítat s většími frontami. Kritický bude podle ředitele správy kolejí a menz Josefa Suchánka především květen a začátek června, poté už se začnou studenti rozjíždět domů.

„Modernizovaná menza nabídne od nového školního roku technologické novinky i vylepšené zázemí. Změn dozná například horní patro menzy, které bude nově celé průchozí, přístup do všech pater bude bezbariérový a kuchaři se dočkají modernější gastronomické techniky, včetně nové výdejny jídla.“

Josef Suchánek

ředitele správy kolejí a menz

Nové dispoziční uspořádání budou mít podle zástupců stavební firmy, která zakázku vyhrála, kuchyně v přízemí i jídelny v prvním nadzemním podlaží. Ty budou spojeny v jednu, a studentům tak odpadne nepohodlné přecházení od výdejny jídla přes schodiště a chodbu ke stolům, uvedla mediální zástupkyně firmy Ivana Šalbabová.

Stavebníci se postarají také o novou vzduchotechniku, elektroinstalaci, rozvody vody a topení.

/*json*/{"map":{"lat":49.594659418655745,"lng":17.265116599999942,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.594694190311884,"lng":17.265357998811282,"type":"1","description":"Menza 17. listopadu"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Největší menza v Olomouci je přímo spojena s kolejemi Šmeralova a 17. listopadu. Navštěvují ji především studenti přírodovědecké, právnické, pedagogické, filozofické a teologické fakulty, jež se nacházejí v její těsné blízkosti. Náklady na opravu menzy zaplatí univerzita z vlastních prostředků.