Ještě více čističek vzduchu do škol. Žáci poblíž železárny rázem budou žít zdravěji

Dalších pět čističek vzduchu zhruba za milion korun zakoupil Bohumín na Karvinsku pro Základní školu Dr. E. Beneše v centru města. Bohumín se dlouhodobě potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší. Škola se nachází na rušné ulici, je v ní tak obtížné větrání.

Bohumínské třídy nabídnou čistější vzduch. Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Němec

Město první rekuperační jednotky nakoupilo pro školu už loni, projekt se mu osvědčil a rozhodlo se v něm pokračovat. Komfortní větrání bez nutnosti otevření oken tak žákům i učitelům zajišťuje devět přístrojů, řekla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Rekuperační jednotky filtrují vzduch, jsou schopny zachytit i škodlivé látky včetně prachových částic. Řízené větrání umožňují výkonné filtry a ve třídách tak přístroje zajišťují lepší vnitřní klima.

„Naše škola se nachází na rušné ulici, takže větrání nikdy nebylo úplně optimální. Hluk z projíždějících aut nás rušil při výuce a bez větrání bylo zase jak pro děti, tak i pro učitele náročné udržet ve vydýchaném prostředí pozornost. To se ale razantně změnilo po tom, co máme ve třídách čističky vzduchu.“

Barbora Bolcarovičová

ředitelka školy Dr. E. Beneše, Bohumín

Lepší vzduch bude i v další škole

Radnice má v plánu v projektu pokračovat i v další škole, letos v létě chce instalovat šest jednotek do základní školy v Bezručově ulici. „Fungování čističek vzduchu se nám maximálně osvědčilo, mají jednoznačně pozitivní vliv na zdraví a výuku dětí,“ uvedl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD).

Bohumín podle něj loni ušetřil část městských prostředků a zastupitelé tak schválili i navýšení rozpočtu na instalaci čističek do všech tříd této školy. Ta se nachází v blízkosti místních železáren a také na poměrně hlučném místě.

Podle mluvčí bohumínské radnice je v zimě výhodou čističek minimální únik tepla způsobený klasickým větráním. V létě naopak stroje částečně umí chladit. „Dalším efektem je regulace množství oxidu uhličitého. Čím více ho je, tím dříve se u lidí v místnosti dostavuje únava. Jeho množství reguluje automatické čidlo. Vzduch vyčištěný s pomocí jednotek lze podle výrobce kvalitou přirovnat k vzduchu vhodnému pro alergiky,“ uvedla Balcarová.

Přístroje jsou v provozu nepřetržitě. Provoz vyjde ročně na několik tisíc korun.

Ovzduší se v kraji zlepšilo

 

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se po smogové situaci z počátku tohoto měsíce, která trvala několik dní, výrazně zlepšilo. Již 7. března meteorologové odvolali všechna dříve vyhlášená opatření. Zrušili i signál regulace a odvolali také smogovou situaci, která platila pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. 

Aktuální množství prachu v ovzduší Moravskoslezského kraje se drží na velmi nízkých hodnotách. Zatímco limity pro prach v ovzduší jsou stanoveny na 50 mikrogramů na kubický metr vzduchu, v dopoledních úterních hodinách zachytily filtry ve Frýdku-Místku pouhé 4, v Karviné pak 19,8 mikrogramů na kubický metr vzduchu.

Podobná situace jako v Karviné panovala také v Ostravě. Nejvyšší hodnoty pod hygienickými limity zjistili odborníci z Českoho hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Radvanicích (37 mikrogramů/m3).