Velká cena v Brně se ani letos neobejde bez veřejných peněz. Dostane znovu 100 milionů

Na letošní ročník Grand Prix České republiky v Brně by mělo jít z veřejných rozpočtů stejně jako loni opět 100 milionů korun. Závod mistrovství světa silničních motocyklů, který díky dotacím loni neskončil ve ztrátě, se bude na Masarykově okruhu konat od 3. do 5. srpna.

Video Grand prix České republiky silničních motocyklů dostane dotace
video

Grand prix České republiky silničních motocyklů dostane dotace

Velkou cenu pořádá třetím rokem spolek založený krajem a městem. Ty pak podpoří závody dvaceti respektive deseti miliony korun. O 70 milionů pak spolek opět požádal ministerstvo školství. „Zatím nemáme rozhodnutí, otázkou je finální výše. Můžeme dostat více i méně,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Podle ministerstva má dotační řízení několik fází. U významných sportovních akcí nyní probíhá věcné hodnocení a návrh komise bude znám do konce března.

Loni závody přijelo sledovat bezmála dvě stě tisíc lidí. Na vstupném zaplatili 72 milionů korun. I tak musí Velkou cenu každoročně dotovat stát, a to zejména kvůli výši zalistovacího poplatku, který Automotodrom platí promotérské společnosti Dorna. Letos to bude zhruba 111 milionů korun, podle kurzu eura.

Promotér ale kontroluje třeba i stav trati. Ta je na třech místech zvlněná, proto budou technici povrch okruhu spravovat. Přesně trefit musí nejen rovinu, ale i barvu asfaltu.

„Jezdec prudce reaguje ve chvíli, kdy zjistí, že barva trati se mění, protože předpokládá, že je tam voda, olej, nebo něco jiného,“ přiblížila ředitelka Automotodromu Ivana Ulmanová s tím, že miliony na kompletní opravu okruhu teď společnost nemá.

Kvůli ztrátovosti hrozil Velké ceně v minulosti zánik. Automotodrom ji už nechtěl pořádat, politici se proto dohodli, že závody zachrání, a domluvili se s Dornou na pořádání pěti ročníků. Podle Vokřála ale bude spolupráce pokračovat i poté. V roce 2016 ještě Grand Prix vykázala ztrátu skoro 28 milionů, v loňském roce naopak skončila v plusu čtyři miliony korun.

Vstupenky jsou v prodeji od listopadu

Vstupenky na Velkou cenu se prodávají už od loňského listopadu. Zájemci za ně zaplatí 1800 korun a víc. Letošní novinkou budou lístky nazvané T2 Premium za 7990 korun, které kombinují výhody VIP vstupenky s návštěvou sedadlových a přírodních tribun.

Přínos Velké ceny je podle některých politiků i v jeho ekonomické výhodnosti pro region při příjezdů fanoušků z celého světa. Závod navíc dělá městu i regionu dobrou reklamu.