Těžební věže padnou, chodby zaplaví voda. Obyvatele okolí likvidovaného Paskova však straší metan

Ukončení provozu Dolu Paskov společnosti OKD, která je v úpadku, se dotkne celkem dvanácti obcí a patnácti katastrů. Lidé, kteří mají obavy, že se jejich majetku dotknou geologické změny spojené s útlumem těžby, se v úterý mohou v sále kina Panorama v Paskově zúčastnit veřejného projednávání procesu EIA, tedy vyhodnocení vlivů na životní prostředí.

Důl Paskov
Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný

„Mohou podávat připomínky na veřejném projednávání,“ uvedla redaktorka České televize Pavla Daňková.

Útlum těžby na šachtách Dolu Paskov, tedy ve Staříči, Sviadnově nebo v Chlebovicích, se přímo týká lidí, kteří žijí na území ohraničeném Ostravou, Frýdkem-Místkem přes Brušperk, samotný Paskov až po Fryčovice, Krmelín, Palkovice nebo třeba Řepiště a další.

OKD v současnosti navrhuje, aby se z důlních šachet a areálů odstranily stroje a další zařízení. Těžní a větrné jámy by se měly postupně zasypat. Podle zjištění ČT je v plánu také postupné zaplavení podzemí, tedy podobně, jako se stalo například v Ostravě.

„Studie EIA musí počítat s důlní vodou, která by měla být udržována v bezpečné výšce, zbývající by pak měla být přečerpávána podle plánu v areálu někdejší šachty ve Sviadnově.“

Pavla Daňková

redaktorka České televize

Klíčová je hladina důlní vody

Hladinu důlní vody budou experti i nadále pečlivě sledovat, jinak by například mohla vytlačovat na povrch podzemní zásoby metanu. Podle studie EIA zůstanou v provozu dvě vodní nádrže, které jsou u Paskova – jedná se o Pilík 4 a Pilík 5.

Aktuálně v OKD pracuje i se zaměstnanci z dodavatelských firem na 9500 lidí. Během roku jejich počet klesl zhruba o 1500. Největší podíl na tom měli právě pracovníci ze zavíraného Dolu Paskov, odkud odešlo přes 1100 osob. Uzavřením Paskova zároveň končí těžba černého uhlí v ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru.

Reorganizační plán OKD předpokládá, že se postupně budou utlumovat další doly. Letos by měly přijít na řadu doly Darkov a Lazy a v roce 2021 ČSA. Těžba uhlí by v kraji definitivně měla skončit útlumem Dolu ČSM v roce 2023. Vzhledem k časovému skluzu při schvalování plánu ale není jasné, zda se tento harmonogram nezmění, termíny mohou ovlivnit také podmínky na trhu s uhlím. Podle dřívějších informací by z dolů Darkov a Lazy mělo odejít více než dva tisíce lidí.

Reorganizační plán dále předpokládá, že doly a provozní majetek firmy přejdou do nové společnosti OKD Nástupnická, jejíchž 100 procent akcií získá za 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli. Evropská komise tento měsíc potvrdila, že státní podnik Prisko může OKD Nástupnickou převzít, aniž by tím vznikly obavy z narušení hospodářské soutěže. S útlumem dolů pomůže Prisku další státní podnik Diamo. Schválení reorganizačního plánu dlouhodobě podporovaly i odbory.

OKD se dostala do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.