Ostravská nemocnice hledá šéfa. Ministrem pověřený ředitel Machytka chce jít do konkurzu

Lékař Evžen Machytka se chce přihlásit do konkurzu na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Řízením zdravotnického zařízení byl pověřen dočasně, když ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v pátek odvolal Svatopluka Němečka. Machytka ve čtvrtek uvedl, že nechystá další personální změny.

Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Evžen Machytka
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

„Naopak chci stabilizovat tým a nějakým způsobem i doplnit zaměstnance fakultní nemocnice hlavně na pozici zdravotních sester, které jsou dlouhodobě přetěžovány. Vidím to jako jednu ze svých priorit,“ řekl Machytka.

Už dříve prohlásil, že množství personálu v nemocnici bylo nedostatečné. Očekává, že by řádově mohlo být přijato několik desítek sester.

Ministr zdůvodnil Němečkovo odvolání tím, že manažersky selhal, umělé navyšoval hospodářský výsledek a byl ve střetu zájmů. Němeček považuje důvody za smyšlené a tvrdí, že vláda bez důvěry si tak vyřizuje účty.

Machytka po svém nástupu odvolal tři náměstky někdejšího ředitele. Náměstka ředitele pro vědu a výzkum Václava Procházku nahradil Petr Vávra z chirurgické kliniky. Oblast personálního řízení převzala po Petře Tomanové Tatiana Karolčíková a IT technologie po Petru Böhmovi dočasně povede Jaroslav Moureček.

Za prioritu Machytka rovněž označil spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity (LF OU). Pověřený ředitel se s ní dříve přel o právo na své působení v akademickém senátu a výhrady měl i k volbě děkana univerzity Arnošta Martínka, měl ji za neplatnou. Soud mu v případě sporu o účast v akademickém senátu dal za pravdu.

Ostravská lékařská fakulta se obává změn v nemocnici

Machytka navíc často bývá spojován s někdejším děkanem Lékařské fakulty Pavlem Zončou, který byl ze své funkce na podzim 2016 prý za dramatických okolností odvolán. Po nástupu Machytky se Zonča, který se také pře s univerzitou, rovněž vrátil zpět na chirurgii fakultní nemocnice.

Vedení Lékařské fakulty vyjádřilo znepokojení nad personálními změnami v nemocnici. Některé z nich považuje za konkrétně přizpůsobené pro Machytkovy spolupracovníky. „Například právě návrat docenta Zonči do fakultní nemocnice. Vzhledem k velmi úzké propojenosti FNO a LF OU považujeme toto znepokojení za důvodné, neboť může mít nepřímý vliv i na lékařskou fakultu,“ uvedla proděkanka fakulty Darja Jarošová.

„Ostravská lékařská fakulta je velice mladá, měla ve svém zrodu řekněme dětské nemoci, chci jednoznačně deklarovat, že jí chci velice pomoct,“ uvedl Machytka. Dodal, že pokud existovala nějaká „válečná sekera“, chtěl by, aby byla zakopána, a s fakultou je připraven spolupracovat a komunikovat. Chystá se sejít s vedením fakulty i univerzity.

Machytka v nemocnici plánuje nejen personální audit, který by měl ukázat potřeby počtu pracovníků, ale chystají se i audity týkající se například financí nebo zakázek nemocnice.

Ministr zdravotnictví odvolal z funkce ředitele FNO Svatopluka Němečka minulý týden v pátek. Zdůvodnil to tím, že manažersky selhal, uměle navyšoval hospodářský výsledek a byl ve střetu zájmů. Němeček, který do listopadu 2016 působil jako ministr zdravotnictví, považuje důvody za smyšlené a tvrdí, že vláda bez důvěry si tak vyřizuje účty.

Poukázal na to, že nemocnice loni vykázala rekordní hospodářský výsledek, zisk přes 111 milionů korun. Někteří politici považují odvolání Němečka za osobní mstu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) nebo za prostředek jeho vyjednávací taktiky vůči sociální demokracii. Babiš se ministra zdravotnictví zastal a věří, že dělá správné kroky.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Bouřlivá a chaotická je podle odborářů situace v ostravské fakultní nemocnici