Policie podezírá dva nezletilé, že způsobili požár Karnoly

Policie podezírá dva nezletilé, že loni v prosinci způsobili požár v bývalé textilce Karnola v Krnově na Bruntálsku. Textilka byla národní kulturní památkou. Jak přesně požár vznikl, policisté stále zjišťují.

Hasiči zasahovali při požáru budovy bývalé textilky Karnola
Zdroj: PR Autor: HZS Moravskoslezského kraje

Mluvčí policie Gabriela Holčáková dodala, že více informací nyní policisté nemohou uveřejnit. Není tedy jasné, zda šlo o úmysl nebo nešťastnou náhodu.

„Bruntálští kriminalisté zjistili v průběhu prověřování informace, které směřují ke dvěma nezletilým osobám. I nadále policisté pokračují ve zjišťování okolností, za jakých k požáru došlo. Aktuální stav řízení však neumožňuje poskytnutí detailnějších informací. Doplnit lze, že poskytnutí detailních informací k nezletilým zapovídá též zákon,“ uvedla Holčáková.

Muzeum v areálu nejspíše bude

Areál bývalé textilky, v němž mělo vzniknout textilní muzeum, vyhořel 20. prosince. Oheň nejvíc řádil právě ve vzácné památkově chráněné vzorkovně látek, která se dochovala ve stavu posledního pracovního dne. Nejstarší kusy cenné sbírky vzorníků látek pocházely z posledních tří desetiletí 19. století.

Vlastní budova vzorkovny zůstala zachována a ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula už dříve řekl, že ji bude patrně možné opravit i s využitím některých původních konstrukčních prvků.

Podle vedoucí odboru kultury Moravskoslezského kraje Karin Veselé se podaří zachránit až 60 procent obsahu dílny a vzorkovny. Náklady na záchranu poničených vzorníků se odhadují na 12 milionů korun.

„Poškozené nejcennější vzorníky, papírové karty a příze na cívkách, které se měly zmrazit, aby nedošlo k jejich úplnému znehodnocení, jsou uložené v mrazicích boxech, zbytek je uskladněn v budovách sousedního státního archivu.“

Andrea Šírová

odbor památkové péče, Krnov

Zatím není jisté, zda i po požáru bude moci Krnov na revitalizaci Karnoly čerpat evropské peníze, které získal z Integrovaného regionálního operačního programu. Už dříve mělo město přislíbeno na projekt muzea 123 milionů korun.

Město má v plánu z bývalé továrny vytvořit centrum kultury a vzdělávání. Zázemí by tam mělo najít Městské muzeum v Krnově a měly by tam vzniknout i multifunkční prostory pro setkávání obyvatel.

Video Záchranné práce v Karnole
video

Záchranné práce v Karnole