Za vraždu dívky v Polance má mladík strávit 20 let za mřížemi

Za brutální vraždu mladé ženy v Polance nad Odrou na Ostravsku má jít její známý Patrik Konečný do vězení na 20 let. Rozhodl o tom ve čtvrtek Krajský soud v Ostravě. Motivem vraždy byly podle obžaloby peníze. Kvůli brutalitě útoku hrozil muži až výjimečný trest či doživotí. Ženu našli v tratolišti krve její příbuzní.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Za brutální vraždu dívky v Polance dostal 20 let vězení

Zdroj: ČT24

Z domu oběti se ztratily cennosti a hotovost v celkové hodnotě více než 110 000 korun. Obžalovaný v procesu vinu popíral. Uváděl, že svou známou našel mrtvou, zpanikařil a utekl.

Rozsudek není pravomocný, dvaadvacetiletý Konečný se na místě odvolal. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

Konečný ale v procesu nikdy nevysvětlil, jak se mu do batohu dostaly šperky a peníze, které z domu zmizely, ani proč se na jeho oblečení našla krev zavražděné. Obžalovaný se svou pětadvacetiletou obětí trávil před vraždou několik dnů, pomáhal jí na zahradě.

Podle státního zástupce ji loni koncem března napadl bodnořezným a tupým předmětem. Zasadil ženě nejméně 26 ran. Všechny směřovaly na obličej, hlavu a krk.

Soud: Přímý důkaz není 

Podle soudkyně proti Konečnému neexistuje jediný přímý důkaz. Uvedla ale, že soud je jednoznačně přesvědčen, že ženu zabil. Poukázala na řetězec na sebe navazujících nepřímých důkazů. Soudkyně také uvedla, že útok z 29. března 2017 byl likvidační a jeho jediným cílem bylo oběť zabít. Konečný při tom pravděpodobně použil kuchyňskou pánev, kovovou část kladiva i kuchyňský nůž. Napadené způsobil devastující poranění hlavy a obličeje, kterým během deseti minut podlehla.

Její tělo našel o několik hodin později její přítel po návratu z dovolené v Turecku. Právě na něho se Konečný pokusil během hlavního líčení vinu svalit. Tvrdil, že oběť se chtěla s přítelem rozejít. Muž to věděl, využil toho, že je v zahraničí a někoho si na její vraždu najal. Tuto možnost soudkyně vyloučila.

Konečný se policistům po svém zadržení přiznal. Později, a ve čvrtek znova, tuto výpověď zpochybnil. Kriminalisté jej prý bili a nutili k doznání. „Dostal jsem jednu ránu. Psychicky jsem se složil, a řekl vše, co chtěli,“ uvedl u soudu. Řekl, že v době činu spal v obývacím pokoji, a když se probudil, mladou ženu našel mrtvou na schodišti. 

Podle soudu se obžalovaný kvůli svým osobnostním rysům těžko napraví. Přesto mu soudkyně neudělila výjimečný trest ani doživotí. „S ohledem na brutalitu útoku jsme to zvažovali,“ řekla předsedkyně senátu. K takovému trestu nepřistoupili s ohledem na mládí obžalovaného, které podle ní skýtá určitou naději, že se alespoň částečně ve vězení napraví.