Vrcholí chřipková sezona. Nápor pacientů zaplavil moravskoslezské ordinace

Pacientů s respiračními onemocněními v Česku postupně přibývá. Podle hygieniků Česko brzy čeká chřipková epidemie. Plošné epidemie přitom už hlásí sousední země – Německo a Rakousko. Například v minulém týdnu připadalo v Moravskoslezském kraji na 100 tisíc obyvatel 1378 nemocných, zatímco v jemu předcházejícím jich bylo 1206.

Nejvyšší nemocnost panovala v Moravskoslezském kraji u předškoláků a dětí mezi šesti až 14 lety. Naopak u lidí starších 60 let nemocnost klesala, potvrdila již dříve krajská hygienička Helena Šebáková.

Ještě na začátku ledna přitom chřipku ohlásili lékaři asi u tisícovky případů. „Hranice, kdy se obvykle vyhlašuje epidemie, je na počtu 1600–1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel,“ poznamenala redaktorka České televize Denisa Kotková.

„Vzhledem ke stoupajícímu počtu akutně respiračních infekcí doporučujeme dodržovat preventivní hygienická opatření k zamezení šíření chřipkového onemocnění a jiných akutních respiračních infekcí, tedy pokud možno vyhnout se kontaktu s nemocnými osobami, používat jednorázové papírové kapesníky, pečlivé mytí rukou teplou vodou a mýdlem a podobně.“

Helena Šebáková

hygienička, Moravskoslezký kraj

Podle ostravské pediatričky Květoslavy Kacířové, která stoupající trend v počtu nemocných potvrdila, by pacienti měli dodržovat klidový a pitný režim, zvýšit příjem vitamínů, eventuálně léků. Praktického lékaře by měli vyhledat tehdy, pokud mají vysoké horečky a jejich stav se ani po třech dnech samoléčby nelepší.

Nejvíc případů v regionu teď hygienici evidují na Opavsku a taky na Ostravsku. A v kraji zaznamenali už i tři pacienty, které lékaři hospitalizovali, protože u nich měla chřipka těžký průběh. Minulý týden byl jeden z nich ošetřován na jednotce intenzivní péče.

„Jedná se o muže staršího 60 let s chronickým základním onemocněním, který nebyl očkován proti sezonní chřipce. U nemocného byla laboratorně potvrzena chřipka typu A (H1N1),“ doplnila Šebáková.

Počet nemocných v Olomouckém kraji neroste

Nemocnost v Olomouckém kraji zůstává na přibližně stejné úrovni jako před týdnem. Hygienici nyní evidují 1131 nemocných na 100 tisíc obyvatel, před týdnem jich bylo 1157. Číslo je stále hluboko pod hranicí epidemie. Nejvíc nemocných je nadále mezi dětmi do pěti let.

Olomoucký kraj aktuálně vykazuje relativní nemocnost nižší, než je současný republikový průměr 1224 lidí. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Podle ředitelky protiepidemického odboru Růženy Haliřové byl minulý týden počet nemocných setrvalý, další zvýšení hygienici neočekávali. Epidemie v Evropě se však již plošně vyskytuje, Českou republiku podle hygieniků nejspíše nemine.