Libeňský most nemusel být uzavřen, tvrdí Matěj Stropnický

Pražský Libeňský most nemusel být bez prodlení uzavřen. Zpráva odborníků z Kloknerova ústavu neobsahuje takové doporučení, uvedl v úterý pražský zastupitel a předseda magistrátního výboru pro dopravu Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Omezení dopravy šlo podle Stropnického řešit semafory nebo za pomoci strážníků. Most z roku 1928 nebyl nikdy opravován. V pátek byl uzavřen pro auta i MHD.

Video Události
video

Události: Jednání o uzavřeném Libeňském mostu

Pražský Libeňský most nemusel být podle některých odborníků uzavřen. Vyplývá to ze studie Kloknerova ústavu, kterou mají k dispozici zástupci pražského magistrátního výboru pro dopravu. Právě ten nyní na mimořádném jednání řeší, v jakém stavu jsou ostatní mosty v metropoli.

Stropnický: Praha mohla zvolit jiné řešení než úplnou uzavírku

„Informace Kloknerova ústavu neústí do závěru, že ten most musí být bez dalšího uzavřen. Ta informace říká pouze, že u předmětného nejkritičtějšího bodu mostu, to znamená rám C, který se nachází u schodiště na libeňské straně mostu, ústav doporučuje, aby byla vyloučena doprava nad pět tun a tramvajová doprava. Ale neříká se, že ten most musí být celý uzavřen,“ řekl předseda výboru pro dopravu Matěj Stropnický.

Praha mohla podle Stropnického zvolit jiné řešení než úplnou uzavírku mostu. Zmínil řešení omezeného provozu prostřednictvím dočasných semaforů nebo za pomoci strážníků, kteří by regulovali dopravu.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) se na jednání výboru pro dopravu za Technickou správu komunikací (TSK) a rozhodnutí zavřít most postavil. Podle Dolínka není správa schopna technickými prostředky regulovat dopravu tak, aby nedošlo k tomu, že by se na mostě potkala vozidla, která by překračovala maximální hmotnost pěti tun, které je konstrukce v kritickém místě schopna unést.

Město čeká na rozhodnutí ministerstva kultury, zda je most památkou

Technická správa komunikací v minulosti připravovala zbourání mostu a výstavbu nového. Zastupitelé to v roce 2016 odmítli a vybrali variantu rekonstrukce. Teď město čeká na rozhodnutí ministerstva kultury, zda je most památkou, a rekonstrukci tak nemůže zahájit.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Pražské mosty v ohrožení

Zároveň je podle Stropnického nepoužitelný i původní plán TSK. Počítá totiž s použitím původních pilířů, které jsou ale ve velmi špatném stavu. „Neumožňují nanést na ně nové konstrukce,“ řekl Stropnický. 

Po prosincovém pádu lávky v Troji se v Praze rozhořela debata o stavu mostů. Stropnický proto vyzve primátorčina náměstka Petra Dolínka (ČSSD), aby zadal vypracování diagnostiky všech pražských mostů, které jsou zařazeny na škále hodnocení stavu mostů do šesté třídy ze sedmibodové škály, přičemž sedmička je nejhorší. Následně mají být prověřeny i mosty ve skupině pět.