Sociální správa obstavila účet Vítkovice Heavy Machinery. Údajně dluží 18 milionů

Správa sociálního zabezpečení obstavila jeden z účtů strojírenské firmy Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Podle Hospodářských novin (HN) společnost dluží za sociální pojištění svých zaměstnanců zhruba 18 milionů korun.

Firma, která patří do skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, v tomto týdnu oznámila přípravu vstupu nového investora. 

„Jde o blokaci ve prospěch správy sociálního zabezpečení uplatněnou na jednom účtu. Zatím nevíme, proč se sociální správa pro tento krok rozhodla,“ řekla v pátek HN mluvčí ostravské skupiny Eva Kijonková. Vítkovice Heavy Machinery se potýká s nedostatkem provozního kapitálu, který řeší převážně nebankovním tollingovým financováním s několika subjekty, dohodami s dodavateli a odběrateli a také s odbory. Vítkovice Heavy Machinery chce podle mluvčí s okresní správou sociálního zabezpečení v tomto týdnu jednat. 

„Na daný účet mezitím standardně docházejí a budou docházet peníze. Obrat VHM je v miliardách korun a poptávka po jejích výrobcích je dostatečná.“

Eva Kijonková

mluvčí ostravské vítkovické skupiny

Připravuje se vstup investora

Plánovaný investor by měl odkoupit podstatnou část podílu akcií VHM od mateřské akciové společnosti Vítkovice. „Takového investora již máme a prostřednictvím renomované poradenské společnosti připravujeme jeho vstup,“ uvedl v úterý předseda představenstva VHM Martin Žák.

Identita budoucího investora zatím nebyla zveřejněna. Od středy na základě dohody s odbory firma kvůli zvýšení provozního kapitálu nechala některé zaměstnance doma s 80 procenty náhrady mzdy. Dohoda má platit do konce března.

Vítkovice Heavy Machinery mají zhruba 1100 zaměstnanců, možnost osmdesátiprocentních náhrad mezd se týká 800 z nich. „V pondělí zůstalo doma za sníženou mzdu asi 170 osob,“ sdělila redaktorka české televize Iva Piskalová.

Jsou ve stávkové pohotovosti

Odboráři ve firmě jsou od října ve stávkové pohotovosti. Hlavním důvodem pro její vyhlášení bylo opožděné vyplácení mezd. Nyní už zaměstnanci několik měsíců dostávají výplaty včas. Odbory ale s odvoláním stávkové pohotovosti čekají na další vývoj ve firmě a právě zajištění financování.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Ve skupině Vítkovice Machinery Group je přes 20 firem, které mají dohromady asi 3000 zaměstnanců.

Předloni se čtyři firmy ze skupiny dostaly do finančních potíží: Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila. Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, několik firem skupina prodala.