Policie žádá o pomoc svědky páteční nehody osobního auta s autobusem

Policie žádá o pomoc svědky páteční nehody autobusu u Horoměřic nedaleko Prahy, při které zemřeli tři lidé a 45 dalších se zranilo. Vyšetřovatelé pracují s několika verzemi, přesnou příčinu budou znát možná až za několik týdnů. Uvedla to policejní mluvčí Monika Schindlová, která jménem policie vyzvala svědky události, aby se ozvali na linku 158.

Nehoda autobusu u Horoměřic
Zdroj: HZS hl. m. Praha

Linkový autobus dopravní společnosti Arriva se v pátek odpoledne srazil s osobním autem Škoda Superb a vyjel ze silnice, kde narazil do stromu. V autobuse zahynul řidič a jeden cestující. Třetí obětí nehody byla řidička superbu.

„Pracujeme s několika verzemi, ale přesnou příčinu stanovíme v řádu dnů, spíš týdnů, protože se bude čekat na znalecké posudky. Vyzýváme svědky události, kteří by nám mohli napomoci objasnit průběh nehodového děje, aby se ozvali na linku 158,“ uvedla Schindlová.

Nikdo není v ohrožení života

Záchranáři rozvezli zraněné do traumacenter pražských nemocnic. Pět lidí bylo podle informací záchranné služby ve velmi vážném stavu, deset mělo středně těžká zranění a třicet se zranilo lehce. Mezi zraněnými byly i děti. Dva pacienty, z toho jedno dítě, museli lékaři uvést do umělého spánku a připojit na umělou plicní ventilaci.

Motolská nemocnice přijala 14 zraněných, z toho polovinu dětí. Čtyři děti a jeden dospělý jsou těžce zranění, nikdo ale není v ohrožení života. Ústřední vojenská nemocnice přijala pět pacientů, z toho jsou tři těžce zranění. Další lidé skončili ve Všeobecné fakultní nemocnici, v Nemocnici Na Bulovce, Thomayerově nemocnici a v nemocnici na Vinohradech.

Nehoda se stala kolem čtvrté hodiny odpolední na silnici číslo 240. Autobus jel podle policie od Prahy. Generální ředitel Arrivy Daniel Adamka sdělil, že za volantem linkového autobusu 316 seděl čtyřicetiletý spolehlivý řidič.

„Rád bych požádal všechny cestující z autobusu, blízké zraněných a také pozůstalé, aby se nám ozvali. Řada našich cestujících se při včerejší nehodě zranila, někteří bohužel velmi vážně, a je pro nás důležité vědět, zda někdo z nich nepotřebuje pomoc. Zároveň poprosíme volající o jejich kontakty, abychom se s nimi mohli spojit i kvůli dalším administrativním záležitostem včetně případného finančního odškodnění,“ uvedl Adamka.

  • Lidé se mají ozvat kontaktnímu centru Arrivy na telefonním čísle 725 100 725, prostřednictvím e-mailu info@arriva.cz nebo přes facebookový profil Arriva CZ.

Nejtragičtější polistopadovou nehodou autobusu byla havárie u jihočeských Nažidel v březnu 2003, která si vyžádala 20 lidských životů. Poslední nehoda s tragickými následky se stala koncem loňského listopadu u Ločenic na Českobudějovicku. Jeden člověk tam zemřel a 11 se zranilo při kolizi autobusu, který při průjezdu zatáčky dostal smyk. Sjel do příkopu, kde navíc narazil do stromu.