Amatérští archeologové objevili přilbu či opasek z osmého století. Vystavuje je muzeum ve Zlíně

Železnou avarskou přilbu či bronzové části opasku, které zřejmě pocházejí z 8. století, vystavuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. K vidění je téměř tři sta exponátů včetně nálezů unikátních v evropském měřítku. Objevili je amatérští archeologové ve Zlínském kraji.

Výstava nazvaná Hledači ztraceného času je koncipovaná jako pocta amatérské archeologii. Té se věnují lidé všech věkových kategorií. „Někdo donese něco dvakrát za rok, někdo chodí pravidelně, těchto lidí je asi dvacet,“ uvedla kurátorka Jana Langová s tím, že na výstavě jsou zastoupeny nálezy z šedesátých let až po současnost.

Lidí, kteří se archeologií zabývají, podle Langové přibývá. Pomáhá tomu nejen technika, ale také to, že muzeum se snaží nálezy amatérských archeologů prezentovat. „Avaři se tady kdysi pohybovali. Vystavená je téměř kompletní bronzová garnitura avarského opasku, která se našla v blízkosti Zlína,“ uvedla kurátorka výstavy, která trvá do 8. dubna.

Historii odhalují i stavby a rekonstrukce

Nejnovější výsledky práce archeologů, tentokrát profesionálů, poprvé ukazuje i výstava v Uherském Hradišti. Dobový padělek zlaté arabské mince z osmého století, drobné velkomoravské šperky, části postrojů a úlomky keramiky našli odborníci koncem minulého roku pod budovou Základní umělecké školy v centru města.

Archeologický průzkum ve sklepě rekonstruované školy v Uherském Hradišti
Zdroj: ČT24

„Nálezy jsou v původním stavu, takže nás teprve bude čekat po výstavě jejich konzervace,“ řekl Jaroslav Bartík, archeolog Slováckého muzea, které zpřístupní veřejnosti nalezené artefakty jen po dobu deseti dní.